Техноекологія
123

наприклад зерна корунду, то вони отримуючи від інструменту велике прискорення, ударяються об оброблювану заготівку і виколюють з неї частинки металу. Це дає можливість пробивати отвори в твердих та крихких матеріалах.

Електронно-променева обробка. При цьому методі обробки пучок електронних променів направляється на метал, випаровує його, утворюючи при цьому пази, отвори, глухі фасонні порожнини, складні контури зовнішніх поверхонь. Підбираючи відповідну напругу електронного променю, досягається оплавлення металу без його випаровування, що дозволяє використовувати електронно-променеві пристрої і для зварювання окремих частин металевих деталей. При цьому кількість шкідливих газів виділяється менше ніж при електродуговій зварці.

Обробка за допомогою лазера застосовується при свердлінні твердих матеріалів (алмазів, вольфраму, корозійно стійких сталей). Цей спосіб має ряд суттєвих переваг порівняно з електронно-променевою обробкою. Забезпечується більш висока швидкість виконання операцій, низька вартість та спрощення виготовлення деталей складних конфігурацій.

Лазерна обробка, хімічне фрезування, шліфування, полірування і фарбування не причиняють значної шкоди навколишньому середовищу, хоча окремі прийоми вимагають регенерації робочих рідин, очищення їх від мастильно-фарбувальних домішок, затримання пилу і шкідливих газів в місцях проведення технологічних операцій.

Контрольні запитання

1.  В чому сутність ливарного виробництва? Історична довідка.

2.  Способи виготовлення виливок.

3.  Вплив ливарного виробництва на довкілля та заходи з його зменшення.

4.  сучасні способи обробки виливок та заготівок.