Техноекологія
125

Основною проблемою лісової промисловості є безконтрольна вирубка лісів та необхідність скорочення втрат деревинної сировини в процесі заготівки та переробки. Мається на увазі зниження об’ємів утворюваних відходів, а також ліквідація недорубів та втрат заготовленої деревини від несвоєчасного вивезення, недосконалих методів транспортування тощо.

Основними напрямками ресурсозбереження в лісовій промисловості є раціональне використання деревини, а також розширення використання та переробки відходів деревини як замінника ділової деревини, які дозволяють досягнути значного екологічного ефекту, що полягає в скороченні вирубаних лісових площ, збереженні природного середовища.

При деревообробці найбільш складний процес спостерігається при виготовленні меблів як з пиломатеріалів, так і з деревостружкових та деревоволокнистих плит.

Технологія вироблення пилопродукції з деревини може бути така: розкрій колод вздовж на дошки, обрізка дощок по ширині і по торцям, сортування їх за перерізом, пакетування пиломатеріалів для сушіння, бракування, сортування дощок за довжиною, пакетування для транспортування.

Процес виготовлення меблів з пиломатеріалів складається з таких операцій: сушіння, розкрій, надання заготівкам правильної форми і точних розмірів, облицювання, склеювання, збирання деталей у вузли, обробка вузлів (оздоблення, остаточне складання).

Лісова і деревообробна (з пиломатеріалів) промисловості практично не забруднюють навколишнє середовище шкідливими речовинами за виключенням тих, що надходять від машин і механізмів, які приймають участь в цьому процесі. Але внаслідок переробки лісо- і пиломатеріалів утворюється багато відходів у вигляді тирси, стружок і обрізків, які підлягають утилізації і рекуперації.

Одним з таких напрямків рекуперації відходів є виготовлення тирсо- і деревостружкових плит. Але при виготовленні цих виробів на дільницях технологічних ліній при обробці щепи та деревної маси парою, пресуванні, гартуванні та інших операціях виділяється значна кількість різноманітних газів, кількість яких перевищує ГДК.

7.2. Целюлозно-паперова промисловість (ЦПП)

Виробництво паперу і паперової продукції – складний процес, що протікає в дві чітко розрізнені фази: перетворення деревини в пульпу і виробництво паперу. На відміну від лісової і деревообробної