Техноекологія
133

неконденсованих газів з автоклавів і випарного апарату, газів, що відходять з системи віддуву конденсату.

Викиди сірководню в печах випалу вапняку можуть мати місце в двох точках системи: власне в печі і скрубері, який призначений для уловлювання дисперсних викидів. Але надходження забруднень до атмосфери тут пов’язано з недосконалістю конструкції печі або недоліками в процесах випалу вапна, що завжди можливо усунути.

Для уловлювання або зменшення викидів газів з резервуару для розчинення сольового сплаву можна застосовувати мокрі скрубери (насадочні колони) подачею чистої води в них або використвоувати воду з низьким вмістом сульфідів.

Гази з випарних колон повинні віддуватись і спалюватись в печах випалу вапняку або регенерації.

7.3.2. Викиди в сульфітному процесі

В сульфітному процесі основною шкідливою речовиною, що надходить з атмосфери, є діоксид сірки.

Автоклави періодичної дії мають два основні джерела викидів в атмосферу: гази, що вивільняються з пристрою в процесі варіння або вивантаження пульпи, і продувні гази, які є наслідком викиду надлишкових газів при зростаючих тисках в автоклаві (варіння пульпи повинно відбуватись при постійному тиску і температурі).

Продувні гази з автоклаву повинні спрямовуватись в акумулятори високого тиску або низького тиску і далі в колону концентрування, де SO2 абсорбується, проходячи через слабокислу рідину і тим самим підвищуючи її концентрацію.

Іншим варіантом подавлення викидів видувних газів з автоклавів є направлення потоків в скрубер, хоча нерівномірність їх надходження (видув триває 5–6 хв.) при незначній кількості автоклавів виключає можливість застосування даних пристроїв.

При розванатаженні автоклавів утворюються залпові викиди газів з парою. Для їх вловлення і відсмоктування бажано всю площу навколо пристрою укласти в кожух, а парогазовий потік спрямовувати в спеціальний, розрахований на екстремальні навантеження, скрубер.

Іншим способом запобігання спалоховим парогазовим викидам є зниження температури і тиску пульпи перед вивантаженням її з автоклаву або відкачка в закритий резервуар. Температуру пульпи можна знизити шляхом додання води перед вивантаженням автоклаву, а зменшення тиску здійснювати видуванням парогазової суміші під низьким тиском.