Техноекологія
140

8.3. Хімічні комбінати та заходи боротьби з їхнім впливом на водне середовище

Хімічний комбінат – велике підприємство з різноманітними виробництвами, які споживають значну кількість води і мають дуже забруднені, складні за своєю якістю стічні води. Комбінати будують, як правило, в місцях, де ресурси сировини не обмежені. Але в цих районах водні ресурси можуть бути невеликими, недостатніми для організації прямоточного використання води. Ці умови вимагають створення зворотних систем водопостачання з комплексом відповідних очисних споруд в їх складі, що повністю виключає скид стічних вод в природні водойми, а використання свіжої води передбачається лише для компенсації безповоротних витрат (приблизно 5% від об’єму води, що знаходиться у водообігу).

В склад стічних вод хімічних комбінатів, крім виробничих стоків, входять побутові води від санвузлів обслуговуючого персоналу і іноді прилеглих житлових масивів, талі та дощові води, що утворюються на виробничих площах, а також води від джерела постачання гарячої води або пари (ТЕЦ, котельні).

В залежності від характеру забруднення, методів і способів очищення на загальнозаводських очисних спорудах для відведення стічних вод на комбінатах передбачаються такі каналізаційні мережі: 1) органічних забруднень; 2) мінеральних забруднень невисокої концентрації (до 3 мг/л); 3) з великою концентрацією мінеральних домішок (більше 3 мг/л); 4) побутових стічних вод; 5) умовно-чистих і дощових вод.

Стічні води, що містять органічні забруднення і побутові стоки, спочатку проходять окремо очищення на цехових спорудах, органічно забруднені виробничі стоки проходять усереднення та нейтралізацію та побутово-механічне очищення. Після цього вони разом потрапляють на біологічне очищення в аеротенках, вторинних відстійниках і ін. Після хлорування їх скидають в буферний ставок. Туди ж спрямовують умовно чисті і дощові води. Але всі ці води містять хлорорганічні речовини, які не руйнуються і не видаляються біохімічними методами.

Крім того, після усереднення і нейтралізації в буферний ставок скидаються мінерально забруднені води із загальною концентрацією солей до 2 мг/л. В зв’язку з цим стічні води буферного ставка вимагають доочищення.

Спочатку доочистку здійснюють на фільтрах з метою видалення завислих речовин. Потім просвітлену воду подають на адсорбери або