Техноекологія
166

Газову суміш, яка містить СО і пару охолоджують до 370°С і пропускають через конвектор першого ступеня (1). В присутності каталізатора в формі пігулок або шарів СО перетворюється на Со2 на 90…95% з утворенням еквімолярних кількостей водню. Утворену газову суміш охолоджують до 35...40°С в холодильнику (2), а діоксид вуглецю вловлюють моносталоміном (МЕА) в абсорбері першого ступеню (3). Очищений газ нагрівають додаванням необхідної кількості пари і знову подають в конвектор (5). В абсорбері (7) знову очищають газ від утвореного діоксиду вуглецю. На виході одержують  водень з чистотою до 99,7%. Температуру процесу підтримують в межах 315…480°С, тиск – від 0,2 до 2,5 МПа.

Поглинання оксиду вуглецю купрум-аміачним методом виконується в протиточному абсорбері при температурі біля 0°С під високим тиском (до 32 МПа). Найчастіше використовують розчини форміату, карбонату або ацетату купруму. Використовують аміачні розчини слаболужного характеру, де одночасно проходить поглинання діоксиду вуглецю. регенерацію абсорбенту (хімсорбенту) проводять шляхом його нагрівання при температурі біля 80°С, але при атмосферному тиску.

В умовах підприємств промисловості будівельних матеріалів при невеликих об’ємах очищувальних газів, в тому числі оксиду вуглецю, раціональним є термічне знешкодження газів прямим зпалюванням в автономних топках при попередньому очищенні повітряного потоку від токсичних інгредієнтів, пилу та смол.

Діоксид вуглецю ‑ відносно малотоксичний газ. Існує багато способів його видалення з повітряних потоків. Так діоксид вуглецю, який утворюється з оксиду вуглецю, може бути перетворений в метан за допомогою реакції метанування, а також поглинатись
купрум-аміачним розчином або моностаноламіном.

Абсорбція водню є поширеним методом вловлювання діоксиду вуглецю з газів. Перевага цього методу в тому, що застосування води як абсорбенту набагато дешевше ніж використання інших сорбентів. Не треба також виконувати регенерацію абсорбенту.

Ефективними способами видалення діоксиду вуглецю з газів є поглинання його розчинами холодного метанолу або адсорбцією цеолітами. Останній спосіб може бути застосований для одночасного видалення діоксиду вуглецю та парів води.