Техноекологія
169

10.1. Географія розташування підприємств легкої промисловості

10.1.1. Текстильна промисловість

Текстильна промисловість України як галузь почала розвиватись ще до першої світової війни, проте більшість підприємств були невеликими. Пожвавлення її розвитку почалося в радянські часи, коли старі підприємства було реконструйовано і збудовано нові. Разом зі старими підгалузями (вовняна, конопляно-джутова, льняна) утворено ряд нових підгалузей (бавовняна, шовкова, трикотажна).

Бавовняна промисловість за об’ємами виробленої текстильної продукції стоїть на першому місці. На неї припадає 50,1% всіх тканин, що виготовляються в Україні. Для даної галузі характерне віддалення сировинної бази і навіть споживача. Бавовняна промисловість у своїй структурі має прядильне, ткацьке, крутильно-ниткове і фарбувально-обробне виробництва. Бавовна є основною сировиною для деяких видів тканин із домішкою синтетичних і штучних волокон. Основні підприємства розміщені: у Херсоні і Тернополі – бавовняні комбінати, Донецьку – бавовнопрядильний комбінат, Києві – ватноткацька, Чернівцях, Івано-Франківську, Коломиї, Коростишеві та Радомишлі – ткацькі фабрики, Нікополі – ниткова фабрика, в Полтаві, Макіївці – бавовнопрядильні фабрики, в Кам’янець-Подільскому – бавовняно-ткацька.

Вовняна промисловість – одна з найстаріших підгалузей текстильної промисловості. Вона виробляє 7% усіх тканин України. Первинно обробляє вовну, виготовляє пряжу, тканини та вироби з неї. Чисте вовняне виробництво майже не збереглося. Як домішки використовують штучні та синтетичні волокна, бавовну. Сучасні фабрики діють у Харкові, Одесі, Сумах, Дунаївцях, Богуславі, Кременчуці, Донецьку, Лубнах; у Луганську – тонкосуконна фабрика, Чернігові – камвольно-суконний комбінат, Кривому Розі – вовнопрядильна фабрика. У Києві, Богуславі, Черкасах і ряді міст Чернівецької і Закарпатської областей зосереджено виробництво килимів і килимових виробів з вовни й синтетичних волокон.

Шовкова промисловість пов'язана з виробництвом хімічних волокон, які майже повністю витіснили природний шовк-сирець. Вона виготовляє 20,5% усіх тканин України. Зосереджена у Києві, де виготовляють крепдешин і крепжоржет із натурального шовку. У