Техноекологія
177

Специфіка трикотажної промисловості полягає у наявності двох потоків – токсичного (з’являється внаслідок фарбування і оброблення висококонцентрованого продукту), нетоксичного (процес мерсеризації). У стічних водах міститься близько 20 видів компонентів. Концентрація перевищує допустимі норми, тому необхідна попередня очистка стоків від фарби.

Підприємства хутрової промисловості за рік потребують
9 млн. м3 води і витрачають різних хімічних елементів до
100 тис. тонн. Основний напрям інтенсифікації обробки шкіри полягає у застосуванні більш концентрованих технологічних розчинників і сухих реагентів, що розчиняються у капілярах сировини. Більш ефективним процесом є вичинка і фарбування хутра в органічних розчинах, без води. Токсичність стічних вод у хутровому виробництві обумовлюється наявністю у них шестивалентного хрому, барвників та формаліну.

Підприємства шкіряної промисловості відносяться до високо-забруднюючих та токсичних. Вони мають різні забруднювачі: мездра, вовна, кров, жири, сульфати, сульфіди, хлориди, луги, кислоти. Через присутність великої кількості важкоокислюваних органічних речовин стічні води можуть загнивати.

Напрямки використання виробничих вод підприємств шкіряної промисловості наступні:

1)    пряма рециркуляція розчинів з їх регенерацією, що дає можливість зменшити споживання свіжої води на 90%;

2)    зворотне використання з біологічною очисткою стічних вод дозволить зменшити споживання свіжої води на 50%;

3)    повторне використання умовно чистих стоків від окремих цехів дозволяє зменшити витрати свіжої води на 5%.

Всі ці заходи безумовно впливають на стан навколишнього середовища в зоні розташування підприємства в бік його покращення.

Контрольні запитання

1.  Які галузі входять складовою частиною в легку промисловість?

2.  В яких містах і інших населених пунктах України зосереджені підприємства галузі? 3. Які особливості має технологічний процес текстильної, швейної і шкіряно-взуттєвої промисловостей? 4.Які забруднюючі речовини викидають в навколишнє середовище підприємства легкої промисловості? 5. Які технології і очисні установки застосовують для боротьби із забруднюючими речовинами галузі?