Техноекологія
210

поверхні ґрунту і рослин, та накопичуючись, роблять неможливим їх використання. Дрібні фракції утворюють аерозолі і розповсюджуються з повітряними масами на великій відстані.

В даний час проводяться великі роботи по зменшенню шкідливості викидів автомобільного транспорту. Ця мета може бути досягнута різними методами.

1.  Використання нових типів силового устаткування з малим
викидом шкідливих речовин (газотурбінні і адіабатні двигуни,
двигуни Стерлінга та двигуни, що приводяться в дію акумуляторними
батареями і ін.).

2.     Удосконалення конструкції, робочих процесів, технології виробництва з метою зниження токсичності відпрацьованих газів.

3.      Використання високосортного палива з попереднім каталітичним очищенням з метою видалення з нього сірчистих
сполук, а також альтернативних видів палива.

4. для підвищення повноти згоряння, зменшення утворення сполук сірки і нагару треба використовувати присадки, а для зменшення токсичності вихлопних газів каталітичні, плазмені і інші каталізатори.

5. Застосування пристроїв очищення або нейтралізації відпрацьованих газів.

6.    Законодавче обмеження викиду шкідливих речовин нових
автомобілів та тих, що експлуатуються, а також проведення
податкової політики, яка стимулює зниження викиду шкідливих
речовин.

7. Вдосконалення процесів керування автомобілем, транспортними потоками, поліпшення дорожніх умов, а також вдосконалення і організація перевезення вантажів і пасажирів.

Шум ‑ є різновидністю несприятливого впливу автомобільного транспорту на навколишнє середовище. Шум виникає при роботі двигуна та інших частин автомобіля, а також при взаємодії шин з поверхнею дороги і передається в просторі внаслідок коливань повітряних мас. Людина сприймає коливання звуку в повітряному середовищі в широкому діапазоні частот ‑ від 20...20000 Гц. Шуми великої інтенсивності ведуть до перевтоми, зниження працездатності, а при тривалому впливі є причиною патологічних змін у внутрішніх органах.

Основними джерелами шуму в бензинових двигунах є: процеси всмоктування повітря карбюратором і випуску відпрацьованих газів; робота вентилятора системи охолодження, клапанного механізму, трансмісії; в дизельних двигунах додається ще система вприскування.

Рівень шуму від дотику шин з дорожнім покриттям залежить від протектора, його глибини, жорсткості, стану поверхні доріг, а також