Техноекологія
7

-створення наукової основи раціонального використання природних ресурсів та збереження середовища проживання людини;

-відновлення зруйнованих природних систем (рекультивація земель, відновлення продуктивності водоймищ, пасовищ, родючості ґрунтів тощо);

-консервація еталонних ділянок біосфери;

-регулювання чисельності популяцій;

- обґрунтування та розробка заходів використання нехімічних засобів боротьби з шкідливими видами;

- перехід від промислу до господарства;

-індексація забруднених природних систем.

удіяльності спеціаліста промислового підприємства, проектно-конструктивного підрозділу екологічні задачі мають бути більш вузькими і зводитись головним чином до наступних:

1. оптимізація проектно-конструкційних, технологічних і інженерних рішень виходячи із мінімальної шкоди навколишньому середовищу і здоров’ю людини.

2. Своєчасне вивчення і корегування технологічних процесів, що загрожують здоров’ю людини, завдають збитків довкіллю і негативно впливають на антропогенні й природні екологічні системи.

3. прогноз і оцінка можливих негативних наслідків роботи підприємства для навколишнього середовища, людини, тварин і рослинного світу.

Техногенез призводить до значних змін в різноманітних ланцюгах природи. Нині вже з’явились незворотні і досить грізні процеси в природі, які призводять до великих негативних наслідків, наприклад зменшення озонового шару, глобальне потепління на планеті тощо.

У зв’язку із значним зростанням чисельності населення нашої планети відповідно зростають і його потреби, причому вищими темпами внаслідок розширення асортименту, кількісного та якісного зростання благ. Задовільнити ці потреби можна тільки за рахунок виробництва, а це неможливо без використання природи і її різноманітних ресурсів. Щорічно людство вилучає з природного середовища десятки млрд. т корисних копалин (вугілля, руди, нафта, газ, будівельні матеріали та інш.), використовує водні, лісові і земельні ресурси, кисень і інші газоподібні сполуки атмосферної оболонки, значна частина яких не відновлюється.

З розвитком виробництва стає очевидною обмеженість природних ресурсів, особливо, в місцях їх традиційного використання. Це неминуче обумовлює необхідність видобування багатьох з них в необжитих віддалених від компактного мешкання населення місцях, з