Технології харчової промисловості: типові задачі та їх розв’язання
2

Задача 1

У відходах рослинної сировини міститься Св=2% корисного компонента. При вилученні його екстракцією застосовували гідромодуль ГМ=10, концентрація компонента у екстракті становить Се= 0,2%. Кількість отриманого екстракту Ме = 850 кг. Маса відходів Мв = 100 кг. Визначити вихід компонента за таким варіантом Вк (%) стосовно початкової кількості у сировині і його концентрацію у залишку після екстрагування Сз (%).

Задача 2

Підприємство отримує рослинні відходи харчової сировини у кількості Мо = 48т/доб. Початкова вологість відходів становить w0 = 75%. Якої потужності за видаленою вологою на годину слід застосувати сушарку, щоб довести цю масу відходів до кінцевої вологості wк = 15%?

Задача 3

Вихід цільового продукту при вилученні барвника з рослинних відходів становить В = 65% від його вмісту у сировині. Визначити концентрацію барвника у екстракті Се, який отримано з Мв = 1000 кг відходів зі вмістом барвника Св = 4%. Маса екстракту Ме становить 3000 кг.

Задача 4

Як зміниться енергетична цінність відходів рослинної сировини при сушінні, якщо хімічний склад вихідної сировини становить (%):

білок – 10; вуглеводи – 10; жир – 2; мінеральні елементи – 1; вода – 75, вологість відходів після сушіння складає 20%.

Задача 5

Відходи містять 20% водорозчинних сухих речовин. При переробці відходів застосовують процес водної екстракції. Екстракт концентрують удвічі за масою. Маса сировини становить 100 кг. Маса екстракту – 500 кг. Перехід водорозчинних сполук із сировини у екстракт складає 70%. Визначити концентрацію концентрату екстракту відходів.

Задача 6

Технологічні відходи містять 25% білка. Вихід білка після екстрагування складає 80%. У екстракті містяться низькомолекулярні сполуки у концентрації 2%. Отриманий екстракт концентрують за допомогою мембран у 10 разів за масою. Маса відходів, яка підлягає екстрагуванню, складає 100 кг, маса отриманого екстракту – 500 кг. Мембрани повністю затримають білок і зовсім не затримують низькомолекулярні сполуки. Визначити концентрацію низько - і високомолекулярних сполук (білка) у мембранних концентраті і фільтраті, а також загальний вміст розчинних сполук у цих рідинах.

Задача 7

Тверді рослинні відходи обробляють екстрагентом при гідромодулі ГМ=5, маса відходів становить 100 кг, вологість 65%. Після екстрагування відходи    відокремлюють   на   пресі,   маса відходів після пресування становить 90 кг, вологість 90%. Визначити концентрацію сухих речовин у екстракті.

Задача 8

Продуктивність мембран за фільтратом рідких відходів становить 10л/(м2·год). Для мембранного концентрування взято 100 л рідких відходів. Визначити об’єми фільтрату і концентрату через 3 години після початку обробки. Площа мембран складає 2 м2.