Феномен релігії
6

­­­пільні ідеали, які не виводяться безпосередньо з її біологічної природи, а постають як щось надприродне. Релігія в житті людини все більше починає відігравати роль символів життєдіяльності. Тут можна погодитися з відомим історіософом А.Тойнбі, який під релігією розумів таке відношення до жит­­­тя, яке допомагає людям здолати його труднощі шляхом надання задовільних духовних відповідей на фундаментальні питання про таєм­­­ницю Всесвіту і людську роль в ньому, а також приписів для її жит­­­тя у Всесвіті.

Відтак Бог у свідо­­­мості віруючого постає скоріше як сила, що розчинилася в потоці самого життя і є для людини свого роду орієнтиром, моральним еталоном життєдіяльності, а догмати релігійних систем, зміст “священних книг” – символічним текстом-аналогом бажаної і вод­­­ночас відповідної волі Всевишнього діяльності – пізнавальної і практичної.

Саме в релігії природні й історичні об’єкти здобувають роль знаків людських символів і ціннісних орієнтирів , а людина дістає можливість відчути свою причетність до тих процесів, які відбуваються у Всесвіті, але не мають якогось логічного обгрун­­­тування, виступають як продукт дії якихось незбагненних Вищих Сил, що існують реально. Релігійні символи, хоч вони й людсько­­­го походження, завжди виходять за межі цього буття. В житті лю­­­дини вони виконують свої функції саме завдяки тій “вісті”, яку вони несуть.

Ці символи дають можливість людині через її інтуїтивне прозріння відчути реальну присутність у своєму особистому жит­­­ті, бутті всіх людей у всьому Всесвіті якогось Вищого Начала, Вищої Премудрості, Розумної Сили, що спрямовує і робить осмис­­­леним як існування Всесвіту, так і її власне існування. Релі­­­гійний символ, як це слушно відзначав вчений світового імені Макс Планк, завжди спрямований за межі самого себе, а його сенс ніколи не вичерпується ним самим, яке б почесне становище він не займав. Пpи цьому важливо відзначити те, що pелігійний символ сам по собі ніколи не становив абсолютної цінності і завжди служив більш-менш досконалою вказівкою на Ви­­­ще, що безпосеpедньо не спpиймається.