Облік виробничих запасів на прикладі ДП „Білокоровицький лісгосп”
5

РОЗДІЛ 1

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ

 

1.1. Економічна сутність виробничих запасів

Однією з  обов’язкових умов здійснення процесу виробництва є забезпечення його предметами праці (виробничими запасами) - сировиною, матеріалами, напівфабрикатами, комплектуючими виробами, з яких або за допомогою яких здійснюється виробництво продукції. Відмінною особливістю їх є одноразове використання в процесі виробництва, перенесення всієї вартості на собівартість виготовленої продукції (виконаних робіт, послуг). Тому контроль за збереження матеріальних ресурсів, раціональним використанням їх у виробництві має велике значення.

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності регламентуються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 „Запаси”.

Відповідно до зазначеного Положення під запасами розуміють активи, які:

-         утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;

-         знаходяться в процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;

-         утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт, послуг, а також управління підприємством.

Запаси визнаються активом, якщо існує вірогідність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди пов’язані з їх використанням, і їх вартість може бути достовірно визначена.

Важливою передумовою раціональної організації обліку виробничих запасів є економічно обґрунтована їх класифікація.

Відповідно до Положення (стандарту) 9 для цілей бухгалтерського обліку запаси поділяються на: