Нерівність у доходах та проблема бідності
13

рівність та нерівність у розподілу доходів. Чим нерівномірніший розподіл доходів, тим більша увігнутість кривої Лоренца і тим ближче вона буде то точки В. І навпаки, чим справедливіший розподіл, тим крива Лоренца буде ближче до лінії АБ.

 

2.2 Перерозподіл національного доходу та соціальний захист населення

 

Як же можна послабити проблему нерівності розподілу національного доходу між різними верствами населення? У більшості розвинутих країн саме держава (уряд) приймає на себе зобов'язання щодо зменшення нерівності доходів. Цю проблему уряд може вирішувати за допомогою податкової системи. Тобто найбільше забезпечені частини населення обкладаються вищими податками (у відсотковому співвідношенні), ніж малозабезпечені. До того ж одержані податкові надходження держава може використовувати як трансфертні платежі на користь найбільш малозабезпечених верств населення. Практично в усіх країнах існують різні соціальні програми щодо захисту населення, а саме допомога по соціальному страхуванню на випадок втрати роботи, втрати годувальника, допомога у зв'язку з інвалідністю тощо.

Отже, державна податкова система та різноманітні трансфертні програми істотно зменшують ступінь нерівності в розподілі національного доходу країни.

 

2.3 Проблема нерівності доходів та її показники

 

Найбільшою соціальною проблемою у сфері розподілу доходів серед населення є проблема нерівності доходів. Ця проблема об'єктивно зумовлена цілою низкою причин об'єктивного і суб'єктивного характеру. Основні причини нерівності людей у доходах:

— різні фізичні та інтелектуальні здібності;