Нерівність у доходах та проблема бідності
7

- доходи суспільства (національний доход).

Сукупність цих доходів визначає максимальний попит суспільства. Далі, в залежності від величини отриманого і реально наявного доходу в доходах населення виділяють:

- номінальний дохід - це загальна сума отриманих грошей;

- наявний або чистий дохід - це залишок після виплати податків;

- реальний дохід - чистий дохід з поправкою на зміну цін. При аналізі доходів підприємства або фірми зазвичай оперують

поняттями:

- валовий дохід, який дорівнює виручці від реалізації всієї продукції (в грошових одиницях: рублях, доларах і т. д.);

 

1.2 Нерівність доходів

 

Відмінності в розмірах заробітної плати та інших джерел формування родинного бюджету визначають нерівність у розподілі доходів. Чому ж існує така нерівність? Ринкова система не передбачає абсолютної рівності, тому що хтось використовує фактори виробництва краще, ніж інший. І тим самим заробляє більше грошей. Однак існують певні особливі причини виникнення економічної нерівності у суспільстві. Під доходами населення розуміємо суму грошових засобів і матеріальних благ, які отримані або створені громадянами за певний проміжок часу. Роль доходів визначається тим, що рівень споживання населення прямо залежить від рівня доходів. Їх можна поділити на грошові і натуральні доходи.

Грошові доходи населення включають усі надходження грошей у вигляді оплати праці працюючих осіб, доходів від підприємницької діяльності, пенсій, стипендій, різних допомог, доходів від власності у вигляді відсотків, дивідендів, ренти, сум від продажу цінних паперів, нерухомості, продукції сільського господарства, різних виробів, доходів від наданих