Нерівність у доходах та проблема бідності
37

справедливого оподаткування та вдосконалення системи соціального захисту громадян.

Динаміка доходів і система їх розподілу є важливим фактором, що впливає на становище в соціальній сфері, на соціальну орієнтацію економічного розвитку країни. Перехід від державної системи формування доходів населення та гарантованої державної системи соціального забезпечення всього населення до ринкових принципів викликав серйозні зміни у всій системі доходів, породив ряд несприятливих тенденцій в ній:

1) у джерелах доходів скоротилася частка доходів і роль заробітної плати, зросла частка доходів від власності, але найбільше - прихованих доходів;

2) збільшилося нерівність населення за доходами на душу населення.

3) посилилася диференціація населення за видатками. 

Таким чином, в Україні в результаті перетворень сформувалися фактично полярні групи населення за рівнем доходів, рівню і характеру споживання благ. Це суперечить загальносвітовим прогресивним тенденціям до згладжування надмірної соціальної нерівності. Соціальна сторона життя людей є вторинною по відношенню до економіки, оскільки рівень життя безпосередньо залежить від рівня розвитку економіки.

Високу значущість має забезпечення комплексного підходу до здійснення політики доходів громадян: зокрема, в умовах, що склалися при скороченні державного перерозподілу через податкові методи було б прийнятно посилення соціального захисту населення. Одночасно з вдосконаленням використовуваних методів має сенс створення сприятливих умов для реалізації політики перерозподілу. Мова йде про забезпечення загальної економічної і політичної стабільності в державі.

Головними цілями при перерозподілі доходів громадян можна вважати: скорочення диференціації в оплаті праці по галузях і підприємствам, зниженням сезонного безробіття у сільській місцевості, пошук нових джерел фінансування проваджуваної соціальної політики.