Лояльність персоналу та засоби її оцінки
9

3. Нульова лояльність. Вона властива стороннім, які не сформували свого ставлення до певного об'єкта. Близькою до цієї позначки може бути лояльність до компанії у людини, що приходить туди на роботу, але не інформована про особливості її корпоративної культури. Такі співробітники іноді можуть поводитись як лояльні, в інших випадках демонструвати ознаки нелояльності. Головна особливість таких працівників полягає в тому, що вони менш передбачувані, ніж лояльні або нелояльні співробітники. Підвищення або зниження їх лояльності істотно залежить від того, під чий вплив вони потраплять на початку діяльності в даній компанії.

4. Лояльність на рівні зовнішніх атрибутів. З такою лояльністю людина готова носити відмітні символи і знаки компанії, фірмовий одяг, знаки, що символізують статус в компанії (наприклад, менеджер, продавець, старший продавець). При цьому зовнішні атрибути не дозволяють їх власникові демонструвати нелояльну поведінку. Він буде відтворювати обумовлену цими атрибутами поведінку. У компаніях, що спеціалізуються на реалізації певних товарів, цей рівень лояльності передбачає, що працівники компанії стають активними споживачами цих товарів. Вірно і зворотне твердження: спонукаючи до споживання товарів, ми підвищуємо рівень лояльності людей. Цей принцип активно використовується, наприклад, в мережевому маркетингу.

5. Лояльність на рівні вчинків, поведінки. Вона пов'язана з дотриманням ритуалів, традицій, звичаїв, прийнятих в компанії. Такими традиціями можуть бути стандарти у спілкуванні з клієнтами, формальні і неформальні корпоративні заходи і т. п. Співробітники, лояльні до компанії, з ентузіазмом беруть участь в подібних заходах. Також для даного рівня лояльності характерна дисциплінованість. При цьому співробітники виконують вимоги дисципліни не стільки через небезпеку покарання, скільки в силу свого ставлення до компанії та її керівництва. Як правило, для виникнення такого рівня лояльності персоналу майже не потрібно зусиль і ресурсів, так як, потрапивши в новий колектив, людина схильна копіювати прийнят