Інфекційне поширення шоків в глобальному середовищі
69

Загалом, можна сказати, що основними причинами виникнення кризи стали саме надзвичайна лібералізація фінансових ринків, нездатність урядових установ регулювати діяльність великих ТНК і невідповідність міжнародних регулятивних організацій (МВФ, Світового банку та ін.) сучасним умовам.

Як показує практика, подолати кризу тими методами, які пропонували в 2008 уряди США і країн ЄС, досить складно. І хоча сьогодні ми спостерігаємо покращення ситуації в світі, все ж більшість спеціалістів чекають на наступну хвилю кризи.

Для України, як уже зазначалося раніше, важливим залишається питання гармонізації законодавства та створення міцного центрального регулятора. Також питання допуску на ринок великих гравців ринку, що давало б майже необмежений доступ до значного ресурсу країн Західної Європи, залишається відкритим.

Важливість центрального регулятора, як показала практика, залишається надзвичайно високою. Країни Європи саме так змогли стабілізувати свою систему після впливу кризи у всіх її проявах. Розроблені основні положення щодо попередження у наступному таких криз можуть стати у нагоді:

-   створення більш прозорої структури проведення операцій зі складними цінними паперами, в тому числі похідними, для учасників ринку і для спостережних органів;