Злиття та поглинання в міжнародному бізнесі
41

У процесі дослідження виявилось, що основними учасниками ринку злиттів і поглинань є країни Європи та Північної Америки, що пояснюється певною мірою наявністю в цих країнах розвиненої ринкової економіки і ряду великих ТНК. Що ж стосується країн СНД, то Україна є другою за обсягом злиттів і поглинань після Росії.

Як вже було зазначено, Україна має ряд проблем, з якими зустрічаються інвестори, і які гальмують розвиток ПІІ в Україні. До них ми відносимо бюрократію і відсутність прозорості, податкову, митну, візову політику, ринок праці, виконання законів тощо. З наведеного переліку нескладно помітити, що розвиток злиттів і поглинань залежить тут більшою мірою від дій влади.

Також за результатами аналітичного аналізу та ефективності процесів злиття і поглинання підтвердилася надзвичайна значимість процесів злиття і поглинання як для окремих субєктів господарювання, так і для економіки взагалі.

Добре прораховані злиття та поглинання мають приносити значні вигоди їх учасникам. Але не варто забувати, що всі злиття та поглинання мають певні мотиви. І досить часто ці мотиви диктують розмір синергетичного ефекту від об’єднання. Тому, задля забезпечення економічної безпеки суб’єкту господарювання підприємець мусить досить ретельно аналізувати потенційні вигоди і розуміти, чи об’єктивним є його бажання отримати прибуток саме завдяки об’єднання, чи може існують більш доцільні способи.

Що ж стосується впливу транскордонних об’єднань на держави, то тут також у випадку проведення успішної трансакції вигоди отримує як приймаюча країна, так і країна-інвестор. При цьому можна вважати, що загальні втрати країн менші ніж їх загальні вигоди. Крім того, створення ТНК сприяє посиленню співпраці держав, що також є значним плюсом в контексті глобалізації і інтернаціоналізації економічної системи.