Етика ділового спілкування
11


психологічних способів впливу належать навіювання, наслідування, психічне зараження і т.п. (механізми, які діють на несвідоме), а також переконання (через вплив на свідомість людини).

Навіювання – це психологічний вплив однієї людини на іншу або на групу людей, що передбачає не критичне сприймання висловлених думок і волі.

Самонавіювання (один із видів навіювання) – це свідоме саморегулювання, навіювання самому собі уявлень, почуттів, емоцій.

Наслідування – особлива форма поведінки людини, що полягає у відтворенні нею дій інших осіб.

Переконання – це спосіб впливу, коли людина звертається до свідомості, почуттів і досвіду іншої людини з тим, щоб сформувати в неї нові установки. Переконання може впливати не лише на розум, а й на почуття, коли звернення до інших супроводжується емоціями.

Психічне зараження – спосіб психологічного впливу на емоційному рівні, яка найчастіше проявляється в натовпі (групах малознайомих людей).

Маніпулювання та Актуалізація – це механізми впливу на людей, які характеризуються тим, що маніпулювання іншими використовується в корисливих цілях, при цьому, людина свідомо чи несвідомо вдається до всіляких хитрощів, щоб контролювати ситуацію і досягти своєї мити. Актуалізація є процесом протилежним маніпулюванню. Актуалізатор – це людина, яка поважає гідність інших, враховує їх інтереси, добре ставиться до людей і допомагає їм знайти власний шлях до розвитку, разом з тим, ця людина прагне до самореалізації своєї самобутності та унікальності.

Моделі та стилі спілкування. Американський психолог В.Сатир виділяє п’ять моделей (типів) спілкування:

–  запобігливий тип (“миролюбець”) – людина, яка в розмові прагне догодити іншим, часто вибачається, не вступає в суперечки;

–  звинувачувальний тип (“диктатор”) – людина, яка постійно шукає і знаходить тих, “хто винен”;

–  розважливий тип (“комп’ютер”) – коректна, надто спокійна людина, має монотонний голос, вибудовує довгі фрази;

–  віддалений тип – не реагує на жодні запитання, часто говорить недоречно, невчасно і невлучно;

–  врівноважений тип – має послідовну та гармонійну поведінку, є цілісною особистістю, до інших людей ставиться відкрито, чесно, ніколи не принижує людської гідності. Така людина, як правило, знаходить вихід із складного становища і може об’єднати інших людей для спільної діяльності.

Стилі спілкування – це система прийомів діяльності. поведінки людей. У діловому спілкуванні розрізняють три стилі лідерства: авторитарний. демократичний та ліберальний.

Стратегії та тактики спілкування. Стратегія спілкування – це загальна схема дій (загальний план досягнення мети). Тактика спілкування – це система послідовних дій, що сприяють реалізації стратегії, досягнення мети.

Види стратегій спілкування:

F гуманістично-діалогічна;

F гуманістично-монологічна;