Внутрішній економічний механізм підприємства
96

системи управління запасами з фіксованим інтервалом часу між поставками наведена на рис. 11.3.

У цій системі момент замовлення визначено заздалегідь, тому розрахунковим параметром є величина запасу. Її обчислення базується на прогнозному рівні споживання до моменту надходження запасу на склад підприємства (або підрозділу).

Рис. 11.3. Графік руху запасів у системі управління запасами
з фіксованим інтервалом постачання

Розрахунок величини запасу в системі з фіксованим інтервалом часу між поставками здійснюється за формулою:

                          , (11.3)

де Мmax — максимальний запас, од.;

Мп — поточний запас, од.;

Мд — середньодобові витрати запасу, од.

Як видно з формули (11.3), величина запасу розраховується таким чином, що за умови чіткої відповідності фактичного споживання за період поставки очікуваному нова партія поповнює запас на складі до максимального рівня. Справді, різниця між максимальною та поточною величинами запасу визначає величину запасу, яка необхідна для відновлення запасу до максимального рівня на момент розрахунку, а очікуване споживання за період поставки забезпечує це відновлення в момент здійснення постачання.

Порівняння розглянутих систем управління показує, що кожна з них має як певні позитивні сторони, так і вади (табл. 11.3).

Система з фіксованою величиною запасу вимагає безперерв­ного  обліку  поточного  запасу  на складі. І навпаки, система з

Таблиця 11.3

ПОРІВНЯННЯ ОСНОВНИХ СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ ЗАПАСАМИ

Система

Переваги

Вади

З фіксованою величиною запасу

Менший рівень максимального запасу

Необхідність здійснення постійного контролю на­явності запасів на складі

Економія витрат на утри­мання запасів на складі за рахунок скорочення площ під запаси

З фіксованим інтервалом часу між по­ставками

Відсутність постійного контролю наявності запасів на складі

Високий рівень максимального запасу

Збільшення витрат на утримання запасів на складі за рахунок збіль­шення площ під запаси

фіксованим інтервалом поставки потребує лише періодичного контролю кількості запасу. Необхідність постійного обліку запасу в системі з фіксованою величиною запасу можна вважати її основною вадою. Відсутність необхідності такого контролю в системі з фіксованим інтервалом поставок є основною її перевагою порівняно з попередньою системою.

Проте в системі з фіксованою величиною запасу максимальний запас завжди менший, ніж в іншій системі. це зменшує витрати на утримання запасів на складі за рахунок скорочення площ під запаси, що, у свою чергу, є перевагою системи з фіксованою величиною запасу перед системою з фіксованим інтервалом поставки.