Аналіз фінансування оборотних активів та шляхи оптимізації фінансового забезпечення формування оборотного капіталуна прикладі ТОВ «Струм»
5

РОЗДІЛ 1. ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ТА МЕТОДИ ЇХ ФІНАНСУВАННЯ

1.1. Оборотні активи, їх роль в діяльності підприємства

 

Діяльність суб’єктів господарювання щодо створення та реалізації продукції, а також надання послуг здійснюється в процесі поєднання основних виробничих фондів, оборотних засобів і самої праці.  Тому безперервність процесу виробничої і комерційної діяльності, тобто господарювання, потребує постійного інвестування коштів у ці елементи для здійснення розширеного їх відтворення.

На відміну від основних виробничих фондів оборотні засоби або ж оборотні фонди споживаються  в одному виробничому циклі і їхня вартість повністю переноситься на вартість виготовленої продукції. При цьому одна їхня частина в речовій формі входить у створений продукт і набирає товарної форми, в якій її буде використано споживачем. Інша частина також повністю споживається у процесі виробництва, але, втрачаючи свою споживну вартість, у речовій формі в продукт праці не входить.

Крім того, наявність товарно-грошових відносин, ринкові умови господарювання викликають постійні перетворення вироблених товарів у гроші. Тому, поряд із виробничими (основними і оборотними) засобами кожне підприємство для підтримання безперервності процесу відтворення повинне завжди мати певні запаси готових виробів власного виробництва, а якщо підприємство займається торгівельними операціями, той  запаси покупних товарів на своїх складах, а також вкладати певну суму коштів у розрахунки, головним чином, у відвантажені товари, надані послуги, здані роботи до моменту їх оплати покупцями.

Ці кошти функціонують у сфері обігу, тому називаються засобами обігу. Для створення необхідного обсягу оборотних засобів обігу підприємство авансує фінансові ресурси. Той факт, що кошти, які вкладені в оборотні виробничі засоби і засоби обігу, після завершення кожного кругообігу повністю відшкодовуються у грошові форми, є підставою з’єднати їх в єдине   поняття оборотних коштів, або більш розповсюджене в практиці фінансового менеджменту та фінансового аналізу поняття оборотного капіталу.