Вплив фінансового і виробничого левериджу на структуру капіталу на прикладі ВАТ «Житомирська пересувна механізована колона №6»
5

 випуску і продажів і прибутку. Виробничий леверидж показує зміна прибутку в залежності від зміни обсягів продажів.

Виробничо-фінансовий леверидж оцінює сукупний вплив виробничого і фінансового левериджа. Тут відбувається мультиплікація ризиків підприємства.

 

1.2. Ефект фінансового левериджу

 

Підвищення ефективності діяльності підприємства неможливо тільки в рамках власних ресурсів підприємств. Для розширення їх фінансових можливостей необхідно залучення додаткових позикових коштів з метою збільшення вкладень у власний бізнес, отримання більшого прибутку. У зв’язку з цим управління формуванням позикового капіталу є одним з найважливіших функціональних напрямів регулювання фінансів підприємства. Проблема забезпечення підприємства фінансовими ресурсами як довгострокового характеру, так і короткострокового характеру є актуальною для здійснення процесу розширеного відтворення.

Проблема оцінки ефективності використання позикового капіталу досить широко висвітлена в економічній літературі. Однак  має місце розбіжність думок вчених відносно визначення поняття «ефект фінансового левериджу» та відносно методики розрахунку цього показника, що й обумовлює актуальність теми дослідження.

Дослідженням цього питання займалися вітчізняні та зарубіжні вчені такі як Бланк І.А., Шевлюков А.П., Ковальов В.В., Стоянова Є.С., Кузнєцов Т.Б., Савицька Г.В., Новашина Т.С. та інші.

Перш за все, необхідно розглянути трактування, які надаються різними авторами в економічній літературі. Також треба зазначити, що поняття «ефект фінансового важеля» у літературі тотожне поняттю «ефект фінансового левериджу». Так на думку І.А. Бланка, фінансовий леверидж - це один з основних механізмів реалізації такого завдання фінансового менеджменту, як максимізація рівня рентабельності при заданому рівні фінансового ризику.