Дослідження та оптимізація співвідношення ненасичених жирних кислот у сумішах рослинних олій
12

Патрон поміщають в екстрактор, який з'єднують із круглодонною колбою та зворотнім холодильником, що має водяне охолодження.

У зібраний апарат Сокслета через холодильник наливають розчинник так, щоб патрон був повністю покритий шаром розчинника. Кількість розчинника становить 2/3 об’єму колби.

Колбу апарата встановлюють у гніздо електричної (або водяної) бані. Холодильник заповнюють водою і нагрівають колбу відповідним нагрівачем.

Екстрагування олії проводять протягом 3 – 4 год. при температурі, яка близька до температури кипіння розчинника. Початком екстракції вважається той момент, коли розчинник із насадки екстрактора зіллється в колбу вдруге. Після цього екстракцію проводять неперервно.

Після закінчення екстракції перестають нагрівати колбу, дають їй вистигнути, включають воду і знімають холодильник.

Розчинник відганяють за допомогою приладу для прямої перегонки (додаток Г). Залишки розчинника упарюють за допомогою водострумного насоса. Пробу відфільтровують на скляному фільтрі з приєднаним водострумним насосом.

Колбу з олією зважують і за різницею мас порожньої колби і колби з олією знаходять масу та вираховують вихід олії в перерахунку на 100 г сухого насіння. Перше зважування проводять після охолодження в екстракторі протягом 40 — 60 хв.

Масову частку олії в очищеному від домішок, подрібненому і підсушеному насінні розраховують за формулою:

Мс=100 (m-m1)/m2                                                      

де m — маса колби з олією, г;

m1 – маса пустої колби, г;

(m-m1) – кількість олії, г;

m2 – наважка подрібненого насіння [12].