Особливості використання гуманно-особистісних технологій Шалви Амонашвілі у сучасній початковій школі
32

2.3. Шляхи реалізації педагогічних ідей  Шалви Амонашвілі в сучасній початковій школи

Оновлення цілей, змісту, методичного забезпечення початкової освіти відкриває перед учителями 4-річної школи суттєво збагачені можливості для навчання, виховання і розвитку молодших школярів на засадах гуманної педагогіки. За останні роки у шкільній освіті виразніше утверджується особистісно орієнтований підхід до виховання і розвитку учнів як вияв практичного втілення гуманної педагогіки. Це передбачає зосередженість навчально-виховного процесу на потребах кожної дитини, всебічне вивчення і врахування індивідуальних особливостей вихованців, співпрацю всіх учасників навчально-виховного процесу.

Щоб педагогічний вплив на молодших школярів був ефективним, маємо подбати про такі умови навчально-виховної взаємодії як: гуманність навчально-виховної взаємодії; цілісність і системність навчально-виховного процесу; особистісну спрямованість навчання і виховання; дійову співпрацю вчителів, які працюють у конкретному класі; взаємну узгодженість вимог школи і батьків до виховання і розвитку дитини [28, с.179].

Для реалізації зазначених умов необхідно, щоб зміст, методи навчання, ритм уроку, режим дня і тижня, етика спілкування, робота з батьками , дизайн середовища – все працювало на дитячі потреби і вікові можливості, сприяло розвитку дитячих здібностей, не шкодило фізичному і психічному здоров’ю.

«Особистість виховує особистість - це азбука виховного процесу» [1, с.208], від того, як молодший школяр сприймає вчителя, залежить його ставлення до школи і до навчання. Ш.О. Амонашвілі привертає увагу до того, що навчаючи і виховуючи, вчитель залучає дітей до матеріальних і духовних .цінностей минулих поколінь. Гуманний педагог, прилучаючи дітей до знань, одночасно передає їм свій характер, постає перед ними як зразок людяності.

Фундаментальність початкової освіти не лише у міцності знань, а й формуванні ключових компетентностей, а саме: уміння вчитися, здоров’я зберігаючих