Інфекційне поширення шоків в глобальному середовищі
49

У 2009 р. заплановані держбюджетом витрати перевищили очікувані доходи у зв’язку зі світовою економічною кризою і значним падінням світових цін на нафту.

Здійснюючи ліберальні економічні реформи, направлені у т. ч. і на диверсифікацію розвитку галузей економіки, зменшення її залежності від нафтового сектору, у 2009 р. керівництво Лівії приділяло велику увагу питанню модернізації та реконструкції промислових підприємств, насамперед, у сфері легкої і харчової промисловості, збирання побутової техніки, заходам, спрямованим на стимулювання надходжень іноземних інвестицій, приток яких у країну протягом минулого року перевищив 5 млрд. дол. США.

Лівія володіє значними золотовалютними резервами та інвестує не лише у сусідні африканські країни, але й у держави ЄС, насамперед, Італію та Німеччину, а також країни Латинської Америки. Лівійська інвестиційна адміністрація, основний державний координуючий орган з питань інвестицій, наразі опрацьовує можливість інвестування в західноєвропейські країни і США і вже відкрила свій офіс у Лондоні.

Відповідно до інформації торговельно-економічної місії в Лівії, заходи з подолання кризових явищ в економіці країни урядом Лівії протягом останнього періоду не здійснювались.

Через нерозвиненість внутрішнього фінансового та фондового ринків Лівія не змогла повною мірою інтегруватися у світову фінансову систему, що дозволило економіці країни уникнути серйозних втрат внаслідок світової фінансової кризи. Окрім цього високі світові ціни на вуглеводні протягом останніх років створили надійне підґрунтя для її послідовного підйому та дозволяли Лівії приймати профіцитні держбюджети.

Світова фінансова криза суттєво позначилася на обсягах експорту Марокко у 2009 році. Результати 2009 року показують втрату майже 6 млрд. дол. США.

Що стосується імпорту, то в 2009 році Марокко імпортувало на 19 %менше ніж в 2008 р. Імпорт нафти знизився на 44 %, а зернових – на 50 %.