Валютні операції
8


мають велике значення для забезпечення конкурентноздатності і прибуткової діяльності підприємств. Ці задачі можуть бути вирішені в процесі вивчення дисципліни.

Вивчення курсу складається з різних видів навчального процесу — лекцій, семінарських занять, самостійної роботи студентів у всіх її формах. Семінарські заняття повинні допомогти студентам (слухачам) поглибити і закріпити знання, отримані на лекціях і в ході самостійної роботи, навчити їх аналізувати процеси і явища, що відбуваються у валютній сфері.

Модуль 1

Тема 1. ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ І ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ ВІДНОСИНИ УКРАЇНИ

Зовнішньоекономічна діяльність банків пов’язана зі здійсненням банківських операцій у національній і іноземній валюті при експорті-імпорті товарів і послуг, їхньої реалізації за іноземну валюту на території країни й угодах неторгового характеру.

Міжнародні операції банків виникли в зв’язку з потребами клієнтів банків, що беруть участь у міжнародній торгівлі, інвестиційній діяльності і туризмі.

Основними факторами розвитку міжнародних банківських операцій є зміцнення економічного і фінансового положення розвитих країн; усунення і зниження бар’єрів у міжнародній торгівлі, що стимулює розвиток банківських операцій; збільшення закордонних інвестицій; технічний прогрес в області транспорту і зв’язку.

Основними функціями, здійснювані банками, що ведуть міжнародні операції, є - міжбанківські валютні операції на міжнародному валютному ринку; кредитування міжнародної торгівлі і послуг; обслуговування міжнародного руху капіталів і кредиту.

Хоча багато банківських послуг за кордоном аналогічні операціям усередині країни, маються і значні особливості. Наприклад, міжнародний відділ американського банку має власні підрозділи бухгалтерського обліку, кредитної інформації і розвитку. Тому такі відділи звичайно називають банком у банку. При цьому мається на увазі, що клієнт може одержати всі послуги, необхідні йому для успішного здійснення міжнародних операцій, у рамках одного цього відділу банку. Великі банки, у першу чергу транснаціональні, мають валютні відділи, оснащені ЕОМ, телефонним і телексним зв’язком з іншими банками, посередницькими брокерськими фірмами і світовими фінансовими і валютними центрами.

Операції з іноземною валютою здійснюють багато банків, але лише деякі з них створюють і підтримують відповідний ринок — ведуть валютну позицію, тобто зберігають запаси іноземної валюти.