Сутність та функціональна наповненість управлінського рішення
20

Якщо колективне співробітництво пронизує всю структуру, тобто якщо керуючий нижчого рівня бере участь у вирішеннях вищого, то він. знаючи потреби своїх підлеглих, зможе відповідально вплинути на ці рішення так, щоб вони стали більш прийнятними для виконання.

Колективні форми групової роботи можуть бути різними: засідання, збори, робота в комісії тощо. Найбільш поширеним методом колективної підготовки управлінських рішень є “мозковий штурм” або “мозкова атака”.

“Мозковий штурм” - найбільш відомий і розповсюджений прийом генерування нових ідей шляхом творчої співпраці групи спеціалістів.

Метод “мозкової атаки” характеризується колективною генерацією ідей творчим розв’язанням проблеми. “Мозкова атака” - це вільний, неструктурований процес генерування ідей, які вільно висловлюють учасники зборів. У результаті формується список, де всі пропозиції структуруються за відповідними параметрами, обмеженістю та результативністю.

У процесі “мозкового штурму” учасники висувають і розвивають власні ідеї, ідеї своїх колег, використовують одні ідеї для розвитку інших, комбінують їх. Щоб забезпечити максимальний ефект, “мозковий штурм” повинен підпорядковуватися певним правилам, інакше він перетворюється в звичайну нараду.

“Мозковий штурм” - прийом активізації творчого мислення, що побудований на створенні такої атмосфери, яка сприяє народженню нестандартних думок та ідей.

Прийом “мозкового штурму”

Учасники

Бухгалтери, фінансисти, плановики, конструктори, технологи, енергетики, інструментальники, працівники служб матеріально-технічного постачання, збуту, представники споживача тошо. Важливо, щоб серед учасників штурму були спеціалісти з різним досвідом. Вони повинні мати уявлення про проблему, але не надто детально її знати, тобто бути незалежними. Небажано, щоб в сесії брали участь керівник та його підлеглі

Стадії

На першій стадії забороняється обговорювати висунуті ідеї та пропозиції (вважається, що критичні зауваження переривають творчий процес, заважають висуванню нових ідей). На цій стадії перевага надається кількості, а не якості ідей, що висуваються. На другій стадії учасники повинні розвинути висунуті ідеї: в будь-якій з них можна знайти раціональне зерно. Звичайно, учасники засідання концентрують свою увагу перш за все на позитивних сторонах ідей. Саме їх вони і намагаються розвинути. Тому додаткові ідеї, що висуваються в процесі обговорення, можуть базуватися на ідеях інших учасників або, навпаки, бути для них фундаментом, каталізатором. Значний ефект дає комбінування ідей шляхом складання переліку всіх запропонованих варіантів виконання функції, що аналізується, з зазначенням переваг і недоліків кожного з варіантів. При обговоренні цього переліку спеціалістами різних професій виникають нові, більш оригінальні та плідні ідеї, засновані на комбінаціях раніше висунутих пропозицій

Правила

§ учасники розміщуються обличчям один до одного;

§ забороняються суперечки, критика, оцінка того, що пропонується;

§ час виступу для учасника - 1-2 хв.;

§ висловлюються будь-які ідеї, навіть абсурдні;

§ кількість ідей важливіше їх якості;

§ відбір ідей, їх оцінка проводяться невеликою групою спеціалістів вже після проведення “мозкового штурму”

Керівник повинен:

§ спрямовувати хід дискусії, задавати стимулюючі питання

§ підказувати, використовувати жарти, репліки, які створюють неформальну обстановку

Рекомендації

§ ідеї варто зустрічати зі схваленням;

§ необхідно вірити у можливість розв’язання проблеми;

§ дозволяється задавати питання, які розвивають ідею;

§ варто прагнути до вирішення висунутої проблеми;

§ всі учасники рівноправні;

§ групі не ставиться конкретне завдання, а характеризується проблема в цілому;

§ небажані перешіптування, жести, які відволікають увагу від вирішення проблеми.

Обмеження та умови

§ кількість учасників-4 - 15;

§ бажаний різний рівень освіти та спеціалізації учасників;

§ необхідно дотримуватись балансу в рівні активності, темпераменту учасників;

§ час роботи - від 15 хв. до 1 год.;

§ для проведення “штурму” сприятливі внутрішні години, бажано відразу після початку роботи;

§ приміщення повинні бути зручними, ізольованими від сторонніх подразників, особливо від шуму