Інформаційні системи в менеджменті
4

останнє слід розглядати як самостійну процедуру. Економічна інформація при первинному зборі передусім реєструється, але може подаватися й інакше.

Про зборі даних ставиться головна мета – дістати точне, своєчасне, достовірне і повне відображення явищ економічного життя, директивних та інших завдань.

Зібрана або здобута інформація входить до стадії перетворення. Інформація змінюється у просторі, часі, а також з формально-змістового боку. Відповідно вирізняються три інформаційні процедури цієї стадії: передача, зберігання, обчислювальна обробка даних.

Інформація, що передається, змінюється у просторі. Розрізнюють кілька варіантів процедури залежно від того, яка інформація – письмова чи звукова – має бути передана, зареєстрована на носіях або у формі сингалів по каналах провідного зв’язку тощо. У автоматизованих інформаційних системах (АІС) основні варіанти передачі такі: фізичне переміщення носія і дистанційна передача по телефонно-телеграфних каналах. При дистанційній передачі по каналах можуть передаватися вхідні дані задач, які підлягають автоматизованому розв’язуванню (джерело інформації – вузол обробки) і результати розв’язування задач (вузол обробки – користувач). Такий різновид дистанційної передачі називають двобічним (двостороннім). Якщо по каналах зв’язку передаються лише вхідні дані для обробки на ЕОМ, то дистанційна передача називається однобічною. У такому разі розв’язування задач передаються користувачеві на носіях інформації.

Обробка інформації необхідна для заміни її одиниць за формою (структурою) і значенням і полягає вона в одержанні передусім результатної (вихідної) інформації. Досягається це за допомогою великої кількості арифметичних і логічних операцій. Ведеться обробка не лише інформації, а і її структурних утворень, а також інформаційних відношень.

Процедура обчислювальної обробки інформації часто супроводжується й операцією пошуку, з якою пов’язана також процедура збереження даних.

Стадія споживання інформації передбачає одержання «готового продукту» - результатної інформації та її використання. Використання такої інформації виходить за рамки звичайних ІС. У СППР і цей процес автоматизовано. Вихідна інформація призначається головним чином для управлінських рішень, їх формування, підготовки й сприйняття, а також для директивних органів і вищих органів управління тощо.

Носії інформації

Інформація під час руху та перетворення (обробки) завжди розміщується на певних носіях. Кожний носій даних – це матеріальний об’єкт, який містить відомості, доступні або лише людині, або лише ЕОМ, або одночасно і людині і ЕОМ.

Усі носії економічної інформації можна класифікувати за кількома ознаками:

Ø За фізичною структурою:

o паперові