Інформаційні системи в менеджменті
63

Багаторангові: виділяють більш потужний комп’ютер (сервер), що забезпечує роботу локальної мережі. Решту комп’ютерів локальної мережі називають робочими станціями. На дисках серверів розміщують бази даних, програмне забезпечення для спільної роботи користувачів і т.д. Файли, що зберігаються на сервері, доступні РС мережі. Одна РС до файлів іншої РС доступу не має (але це можна обійти за допомогою деяких спеціальних програм, наприклад, NetLink, яка дозволяє передавати файли між двома РС таким же чином, як і в програмі Norton Commander). Якщо в мережі більш, ніж 20 — 25 комп’ютерів, то виділення серверу обов’язкове, в іншому випадку продуктивність мережі буде незадовільною.

В одній мережі може бути один або декілька серверів. В останньому випадку кожен сервер керує роботою РС, що під’єднані до нього. Сукупність комп’ютерів сервера та під’єднаних до нього РС часто називають доменом. Іноді в одному домені знаходиться декілька серверів. За звичаєм один з них є головним, а інші – резервними (на випадок, якщо відбудеться збій в роботі головного серверу), або є логічним розширенням основного серверу. На серверах використовують спеціальне системне програмне забезпечення, що відрізняється від системного програмного забезпечення робочих станцій (наприклад, на сервері — ОС Windows NT Server, на робочих станціях — Windows NT Workstation, Windows 95, Windows for Workgroups). Це дозволяє забезпечити більш надійну та ефективну обробку запитів з робочих станцій користувачів.

Таким чином, можна сказати, що в однорангових мережах кожний з комп’ютерів відіграє і роль робочої станції, і роль серверу по забезпеченню доступу до своїх даних та ресурсів.

Перевагою централізованих мереж є висока захищеність мережевих ресурсів від несанкціонованого доступу, зручність адміністрування мережі, можливість створення мереж з великим числом вузлів. Основний недолік – система не працює при порушенні працездатності файл-серверу (чого можна запобігти при наявності резервних серверів), а також досить високі вимоги до ресурсів серверів. Розгортання однорангової мережі для невеликої кількості РС часто дозволяє отримати більш ефективне та стійке обчислювальне середовище. Мережне програмне забезпечення в них є простішим в порівнянні з централізованими мережами, не треба встановлювати файл-сервер (як комп’ютер, так і відповідних програм), що значно знижує фінансові витрати. Але такі системи слабкіші з точки зору захисту інформації та адміністрування.

Топології локальних обчислювальних мереж.

Конфігурація під’єднання елементів РС в мережу (топологія) багато в чому визначає такі важливі характеристики мережі як надійність, продуктивність, захищеність, вартість і т.і. Одним з підходів до класифікації топологій ЛОМ є виділення двох основних класів топологій: широковіщальних та послідовних.