Інформаційні системи в менеджменті
59

У частині управління розкладкою потрібний аналіз споживчих переваг, що, зокрема, дає багатомірний статистичний аналіз чеків.

У дрібнооптовій торгівлі ситуація простіше, тому що там споживач ідентифікований і врахований у базі даних торгової компанії, що дозволяє безпосередньо аналізувати клієнтську поведінку. У роздрібній торгівлі покупець анонімний, хоча багато компаній споконвічно це виключають, наприклад, METRO Cash & Carry.

Банки й фінансові компанії: ринок DSS-систем у фінансових інститутах зараз досить об’ємний. Сфера застосування DSS-систем у банках стосується насамперед:

Ø банківського рітейлу (платіжні пластикові карти й чеки);

Ø аналізу ризиків;

Ø запобігання шахрайства (насамперед із пластиковими картами);

Ø аналізу споживчої поведінки й проектування нових фінансових послуг.

Останнє, насамперед, засноване на аналізі й формуванні споживчих груп, які характеризуються подібним поводженням. Результатом цієї роботи є проекти, наприклад, молодіжних житлових кредитів, умови овердрафтів, VIP-програми клієнтського обслуговування. При цьому треба відповідати на питання: що таке «молодь»?, хто такий VIP-клієнт? і т.д.

У страхових компаніях DSS-системи ще не мають такого широкого розповсюдження, але це тільки підкреслює потенційну перспективність даного ринку.

У телекомунікаційних компаніях, насамперед мобільного зв'язку, роль DSS-систем пов'язана із проектуванням нових послуг, що засноване на виявленні сталих клієнтських груп і переважної клієнтської поведінки. Цей ринок за часом життя можна вважати невичерпним.

У промисловості до сфер застосування DSS-систем можна віднести:

Ø управління взаєминами із клієнтами;

Ø статистичне управління запасами;

Ø фінансове й бюджетне планування й управління;

Ø аналіз і управління ризиками.

Інформаційна підтримка з боку DSS-систем може виглядати в такий спосіб:

Ø аналізувати історичні дані за структурою собівартості, динаміці цін;

Ø аналізувати динаміку ринків;

Ø аналізувати витрати по управлінню активами, динаміку тарифів, ефективність використання встаткування й фондовіддачу;

Ø аналізувати історичні дані по параметрах реалізації внутрішніх бізнесів-процесів і ефективність результатів;

Ø аналізувати історичні дані взаємин із клієнтами й постачальниками.

Ефективне рішення даних завдань вимагає поглибленого аналізу як ринкового оточення, так і динаміки використання всіх внутрішніх ресурсів.

В галузі державного будівництва роль DSS-систем поки невелика. Потенційно їхня галузь використання пов'язана з оцінкою ефективності державних і муніципальних програм. Це пов'язано, насамперед, з тим, що державні й муніципальні програми не зводяться до економічного ефекту як такому. Основну роль у даному процесі має виробіток критеріїв і підходів до їхньої оцінки.