Техноекологія
10

зростанні чисельності населення на нашій планеті, вирішити продовольчу проблему в повному обсязі просто неможливо.

В ХХІ столітті навколишнє середовище внаслідок техногенного впливу продовжує неухильно погіршуватись. Виникають проблеми демографічного вибуху, обмеженості природних ресурсів і життєвого простору земної кулі.

Кількість техніки зростає в 2–3 рази швидше, ніж чисельність населення. Якщо до початку XX сторіччя вплив промислової і господарчої діяльності людини на нашій планеті мав локальний характер, то на початку XXI сторіччя цей вплив носить глобальний характер.

сьогодні на нашій планеті забудовані землі становлять близько
280 млн. га, а до 2010 року їх площа збільшиться до 300 млн. га. Повністю урбанізована поверхня, де дощова вода не просочується в грунт, складає близько 60 млн. га, тобто вона більша за площу такої держави як Франція.

У великих промислових регіонах планети під різними промисловими спорудами і комунікаціями зайнято більше половини освоєної території. Гірничі розробки, індустріальне і житлове будівництво розширюються у значній мірі за рахунок ріллі, яка в свою чергу наступає на лісові угіддя.

дуже багатою є історія енергетики з її етапами використання джерел енергії: деревина, вугілля, нафта, газ, термоядерні реакції. Перші чотири з них є різновидами палива, які були колись продуковані сонячною енергією. Запаси цих корисних копалин рано чи пізно будуть вичерпані. Деякі вчені вважають, що вугілля вистачить тільки до середини, в кращому випадку, до кінця XXI сторіччя. Запаси урану 235, який використовується найширше, теж обмежені. Разом з цим окремі ресурси ядерного палива, наприклад дейтерію, практично невичерпні. Вважливою умовою ядерної енергетики є розробка ефективного захисту навколишнього середовища від радіоактивного і термічного забруднення. Перспективним слід вважати використання сонячної радіації, енергії приливів моря, енергії вітру та інших джерел, що не забруднюють навколишнє середовище. Еволюційний розвиток на планеті значною мірою залежить від технічного прогресу і росту споживання, про що свідчать такі приклади. Денудація (природне зруйнування) гранітних скель відбувається з швидкістю 1 м за
6000 років, а людина зараз руйнує скельні породи в кілька тисяч разів швидше. виконує вона цю роботу для прокладання каналів, видобутку корисних копалин, будівництва шляхів, нівелювання будмайданчиків та інших потреб. Щорічно на планеті при оранці полів, будівельних і розкривних робіт переміщується 5000 км3 ґрунту. Із надр Землі щорічно