Техноекологія
11

видобувають понад 100 млрд. т (близько 60 км3) руди, будівельних матеріалів, горючих копалин, солей та інших видів мінеральних ресурсів. Щорічно на полях нашої планети розсіюється понад 500 млн. тонн мінеральних добрив і близько 4 млн. тонн отрутохімікатів, понад 1 млн. тонн пестицидів. На господарські та побутові потреби щорічно забирається близько 20% загального річного стоку води.

Індустріалізація привела до того, що нині в практиці використовується до 5000000 хімічних сполук, 4000 із яких мають шкідливі для людини властивості, 12000 - токсичні. Вкрай нераціональним є використання мінеральної сировини, на сьогодні готова продукція з неї не перевищує 5% сировини, що використовується, а все інше потрапляє у відходи. У розвинених країнах щорічно на кожного мешканця добувається 30 т природних ресурсів, з яких лише 0,3…0,5 т набуває форми продукту, а решта потрапляє у відходи. Все зростаючі об’єми надходження відходів, якщо їх не утилізувати і не знешкоджувати, є також джерелами забруднення навколишнього середовища.

Розвиток при кінці другого тисячоліття таких галузей народного господарства як атомна енергетика, транспорт, хімічна промисловість, озброєння армії ядерним, хімічним і бактеріологічним зброями несе загрозу забруднення великих просторів, які можуть бути зовсім непридатні для існування живих істот.

Нині в Україні, як і в багатьох інших країнах, зменшення техногенного впливу на оточуюче середовище є недостатнім. Вкрай напружений екологічний стан зберігається в районах, які постраждали від катастрофи на Чорнобильській АЕС. Екологічна криза склалася в Придніпров’ї, Придністров’ї, в Донбасі, басейнах Чорного та Азовського морів та в інших регіонах України з чисельністю населення близько 30 мільйонів чоловік, де концентрації шкідливих речовин у повітрі перевищують гранично-допустимі.

Сьогодні в Україні стан двох третин водних джерел не відповідає нормативам, відбувається шкідливе забруднення підземних вод. Майже половина міст України не забезпечується якісним очищенням стічних вод. Вкрай мала частка продукції, що випускається за маловідходними технологіями. Мільйони гектарів родючих земель України виведені із сільськогосподарського обігу внаслідок гірничих робіт, будівництва, ерозії, підтоплення, засолення та інших причин. Деякі продукти харчування, що випускаються в Україні, небезпечно споживати через забруднення пестицидами, нітратами, гормонами і радіонуклідами.