Техноекологія
142

3) подразнюючі гази (хлор, хлорид водню, сірчаний газ, сірководень, оксиди азоту, аміак, оксид вуглецю);

4) органічні розчини (бензин, метиловий спирт, бензол, сірковуглець, дихлоретан, амідо- та нітросполуки бензолу та інших циклічних сполук).

8.5. Боротьба зі шкідливим впливом на навколишнє середовище підприємств з виготовлення міндобрив

В Україні найбільш поширеними хімічними підприємствами є: виробництво азотних та фосфорних добрив, пластмас та синтетичних матеріалів.

Азотні добрива мають багато форм (кальцієва, калієва і натрієва селітри, сечовина, аміачна вода, сульфат амонію та ін.). Найбільш поширена аміачна селітра. У виробництві селітри можливе забруднення повітря оксидами азоту, пилом, тепловими викидами. Калієва селітра вибухо- і пожежонебезпечна. Боротьба з негативними факторами включає ряд технічних та оздоровчих заходів.

Суперфосфат – легкорозчинна фосфоритна сіль з домішкою гіпсу. Сировиною для його вироблення є фосфорити і апатити. Головним шкідливим фактором на перших етапах виробництва суперфосфатних добрив є пиловиділення. Концентрація пилу в повітрі біля дробарок, сит, транспортерів сягає сотень мг на 1 м3. На інших етапах технологічного процесу повітря може бути забруднено сполуками фтору – фтористим воднем, фтористим силіцієм, які є побічними продуктами і утворюються при умові наявності в рудах фтору в значній кількості (до 4%). Виділення цих газоподібних сполук спостерігається під час завантаження і розвантаження реактора, камер розпаду, при транспортуванні готової продукції. Існує також загроза опіків працівників суперфосфатних виробництв сірчаною кислотою, як в процесі виготовлення добрив, так і при транспортуванні готової продукції при наявності в ній до 0,3% залишків непрореагованої кислоти.

При виготовленні суперфосфату з апатитних руд у працівників даних виробництв дуже часто зустрічається таке професійне захворювання як апатитовий силікатоз. Але при використанні в якості сировини апатитового концентрату зникає ряд пилових операцій з розпаду, дроблення, просіювання руди, значно зменшується можливість появи цього захворювання. Значно зменшуються викиди пилу і газоподібних речовин при застосуванні безперервних