Техноекологія
143

(замкнених) процесів, конструкцій камер, що виключають проміжні операції перевантаження, необхідність фізичної роботи всередині камери. Для боротьби з пилом і токсичними газами встановлюють на трубопроводах витяжної вентиляції циклони, скрубери, барбатажно-пінні апарати тощо, а безпосередньо над джерелами викидів забруднюючих речовин встановлюють аспіраційні покриття.

8.6. Виробництво пластмас і синтетичних матеріалів

Пластмаси виробляють в основному шляхами полімеризації або поліконденсації синтетичних смол. При великому різноманітті використаних хімічних речовин, кількості технологічних процесів виробництво пластмас і синтетичних матеріалів має загальні елементи, які впливають на навколишнє середовище, умови праці і здоров’я людини.

Сировина, тобто полімерні смоли, виробляється в умовах вакууму, іноді під тиском і при нагріванні. У цій стадії технологічного процесу можливе виділення токсичних парів і газів (фенолу, формальдегіду, стиролу, фталевого ангідриду, хлористого ваніліну та багатьох інших) при супроводженні тепловикидів.

Крім смол до складу пластмас входять допоміжні матеріали – пластифікатори, стабілізатори та інші. Багато з них мають токсичні властивості. Спочатку із смол та пластифікаторів роблять композиційні суміші, які після затвердіння і подальшого розмелу перетворюються в порошок. Виготовлення пластмас і інших синтетичних матеріалів з цих порошків супроводжується виділенням в повітря пилу, газів, теплоти, з’являються електричні та електромагнітні поля.

На підприємствах хімічної промисловості зайнято дуже багато працівників. На них, в першу чергу, впливають шкідливі викиди. Для зменшення впливу на навколишнє середовище, захисту здоров’я і життя людини застосовують: замкнені технологічні процеси, штучну вентиляцію з фільтрами та іншими очисними пристроями, подвійну систему водозабезпечення (питну і зворотню), індивідуальні засоби захисту працівників (респіратори, протигазі, індивідуальні захисні костюми, лічильники рівня забруднення повітря).