Техноекологія
202

12.1.2.2. Метрополітен

З сучасних видів рейкового міського транспорту метрополітен теж є найбільш потужним, швидкісним, надійним, регулярним засобом пересування пасажирів, хоча будівництво його коштує дуже дорого. Тому будування метрополітену економічно оправдане лише при великих пасажироперевезеннях, коли з ними не справляється більш дешевий наземний транспорт.

Метрополітен споруджується в містах з кількістю жителів понад
1 млн. Його станції розміщують в місцях зосередження великих пасажиропотоків (вокзали, великі підприємства, стадіони, парки, райцентри міста) на відстані 600–1500 м. Станції метрополітену можна суміщати зі станціями приміських потягів. Однак лінії метрополітену і залізничні колії не повинні бути суміщені.

Лінії метрополітену прокладають, як правило, під землею в тунелях або над землею по естакадах. З точки зору
санітарно-гігієнічних, екологічних і загальної панорами міста підземний варіант має багато переваг перед надземним: відсутність шуму, землетрусу, згромаджування денної поверхні міської території.

12.1.2.3. захист від блукаючих струмів

Блукаючими струмами називаються струми, які відходять від джерел постійного або змінного струму. Найчастіше такими джерелами є рейки трамваїв, метро і електрифікованих залізниць. Рейки погано проводять струм, а оскільки вони дотикаються до ґрунту, то частина струму стікає з них і рухається по ньому, повертаючись до рейок на деякій відстані. Чим менша електропровідність рейок, тим більше (до 40%) стікає струму в ґрунт. Струм в ґрунті рухається по місцях з малим опором. Тому, якщо в ґрунті на шляху струму зустрічаються металеві предмети, наприклад, трубопроводи, то він рухається по них. Зона, в якій блукаючі струмені входять в трубопровід, називають катодною, а зона, де струм сходить, називають анодною.

Трубопроводи розташовані частіше у вологому ґрунті. Ця волога в ґрунті виконує роль електроліту, в якому рухаються катіони і аніони. В місцях сходу струму з трубопроводів ґрунт утворює розчин металу. В тілі труб з’являються каверни і дірки. Схема руху блукаючих струменів зображена на рис. 45.