Техноекологія
205

1 ‑ трубопровід, 2 дренажні кабелі;   1 ‑ трубопровід, 2 ізольовані кабелі;

3 – джерело постійного струму;     3 – рейка; 4 – протектор;

4 – анодне заземлення                                   5 – заповнювачі для протектора

Відповідно до схеми (рис. 48), рух струму йде від позитивного полюса джерела струму 3 на анодне заземлення 4, від якого через ґрунти він рухається до трубопроводу 1 і далі по кабелю 2 – до джерела струму. Внаслідок чого руйнується не трубопровід, а старі рейки, труби й інші металеві предмети.

Протекторний захист передбачає приєднання до захисної ділянки трубопроводу пластин і стрижнів з меншим електричним потенціалом, ніж матеріал труб. Це алюміній, магній, цинк та їх сплави. При приєднанні до джерела блукаючого струму (рейки) обох предметів (рис. 48) трубопровід перетворюється в катод, а протектор – в анод без додаткового джерела енергії.

В протекторній установці виникає електричний струм, як в звичайному гальванічному елементі. Електролітом тут є вологий ґрунт, а електродами: трубопровід (катод) і протектор (анод). Струм рухається від рейки 3 до протектора 4 по кабелю, а потім через ґрунт до трубопроводу 1 і далі по кабелю 2 до рейки. Як і при катодному захисті руйнування тут зазнають не труби, а протектори.

12.2. Автомобільний транспорт

12.2.1 Загальна характеристика

Автомобільний транспорт займає важливе місце в одній транспортній системі міста. Він перевозить 10..80% народногосподарського вантажу, що обумовлено високим маневруванням, можливістю доставки вантажу “від дверей до дверей” без додаткових перевантажень в дорозі, а отже, високою швидкістю доставки і збереження вантажу.

Висока мобільність, здатність оперативно реагувати на зміни пасажиропотоків ставить автомобільний транспорт поза конкуренцією при організації міських перевезень пасажирів. На його частку припадає майже половина всього пасажирообігу.

Автомобілі поділяються на транспортні (вантажні і пасажирські), спеціальні і спортивні. Вантажні автомобілі призначені для перевезення вантажу і пасажирів, спеціальні ‑ для виконання рідких технічних функцій (підйомні крани, пересувні компресори і насоси і