Техноекологія
206

ін.), спортивні – переважно для досягнення рекордів швидкості та інших спортивних досягнень.

Вантажні автомобілі в свою чергу поділяються на 3 основні категорії: пасажирські, до яких відносяться легкові автомобілі, маршрутні таксі та автобуси; вантажні ‑ для перевезення різного вантажу та тягачі, які не мають власних вантажних ємкостей і призначені для буксировки напівпричепів та причепів.

За шляховими регламентаціями всі автомобілі поділяються на 3 основні групи. До першої групи “А” відносяться автомобілі шляхового типу, які призначені для використання тільки на дорогах з досконалим капітальним покриттям і повною масою до 52 т. До другої групи “Б” належать автомобілі шляхового типу, які допускаються до експлуатації на всій мережі доріг загального використання з повною масою до 34 т.

Крім того, існують автомобілі, що не допускаються до експлуатації на дорогах загального використання, які мають навіть капітальне покриття. Ці автомобілі призначені для роботи на спеціально побудованих для них кар’єрних, лісовозних або інших дорогах, а також поза мережею доріг.

Автомобілі розрізняють також за родом двигуна. В залежності від роду встановленого двигуна автомобілі бувають таких типів: з бензиновим двигуном внутрішнього згорання; автомобілі, що працюють на дизельному паливі, автомобілі з газовими та комбінованими двигунами.

За ознаками проходження автомобілі поділяють на: шляхові (обмеженого проходження) для руху, головним чином, по дорогах (в тому числі і по ґрунтових): підвищеного і високого проходження, які можуть працювати у важких шляхових умовах та на бездоріжжі.

В залежності від вантажопідйомності вантажні автомобілі поділяють на класи: особливо малої вантажопідйомності (до 0,5 т). малої (від 0,5 до 2 т), середньої (від 2 до 8 т), великої (від 8 до 16 т) і особливо великої вантажопідйомності (понад 16 т).

Автомобілі, особливо, малої вантажопідйомності призначені для доставки пошти, розвезення продуктових і промислових товарів. Автомобілі малої вантажопідйомності застосовують для освоєння незначного вантажообігу з дрібнопартійними відправками, їх також використовують як вантажні, маршрутні таксі та автомобілі технічної допомоги.

Автомобілі середньої і великої вантажопідйомності слугують для перевезення вантажів великими партіями, а також в якості автобусів.