Техноекологія
208

бензину, зменшується частка витрат на паливо в собівартості перевезень.

Альтернативні види палива. До альтернативних видів відносяться спирти, водень і електрика.

Спирти (метанол і етанол) застосовують як добавку до бензину, так і в чистому вигляді, їх головні переваги ‑ висока детонаційна стійкість і добрий ККД робочого процесу, недолік ‑ знижена теплотворна здатність, що зменшує пробіг між заправками і збільшує витрати палива в 1,5...2 рази в порівнянні з бензином. Крім того, через погану випаровуваність метанолу і етанолу ускладнений запуск двигуна.

Водень ‑ це розповсюджений у природі елемент. У нього висока
теплотворна здатність: у 5 разів вище, ніж у бензину. Продукти
згоряння містять один безпечний елемент ‑ водяну пару. Перевага
водню як палива незаперечна. Але висока вартість його одержання і
складність в будові двигуна поки стримують серійну розробку
автомобілів даного типу.

Двигуни електричних автомобілів працюють від акумуляторних батарей. Переваги їх ‑ безшумність і відсутність відпрацьованих газів.   Недоліки ‑ малий радіус дії ізначна маса акумуляторних батарей.

12.2.3. Вплив на довкілля

В автомобільних двигунах внутрішнього згоряння у світі щорічно спалюється приблизно 2 млрд. нафтового палива. Одним з негативних факторів пов’язаних з масовим використанням автомобілів, є зростаючий негативний вплив їх на навколишнє середовище та здоров’я людини. Це зумовлено, насамперед, викидом значної кількості забруднюючих речовин та шумом, що супроводжує роботу автомобіля.

Основна причина забруднення повітря полягає не в повному і нерівномірному згоряння палива. Всього 15% його витрачається на рух автомобіля, а 85% “летить на вітер”.

Джерелами викидів шкідливих речовин є відпрацьовані гази автомобільних двигунів, картерні гази, випаровування з системи живлення, підтікання пального і мастил у процесі роботи та обслуговування автомобілів, продукти зносу фрикційних накладок зчеплення та гальмових колодок, шин, а також дорожнього покриття. В сумі ці забруднюючі речовини складають близько половини атмосферних викидів антропогенного походження. Крім газів автомобільні викиди містять тверді речовини, в складі яких знаходяться сажа і свинець.