Техноекологія
207

Автомобілі особливо великої вантажності використовують на будівництві великих житлових та промислових об’єктах при перевезенні будматеріалів, палива і ін.

Негативними факторами всезростаючих потоків автомобілів на навколишнє середовище і здоров’я людини є викиди значної кількості шкідливих речовин та шуми, що супроводжують роботу двигунів та хід коліс. Автошляхи руйнуються у випадку невідповідальності класу доріг вантажопідйомності автомобілів, що рухаються по ним.

12.2.2. Необхідні ресурси

Автомобільний транспорт потребує таких ресурсів як бензин, дизельне паливо, газове паливо, різні мастила та альтернативне паливо. В даний час автомобільний транспорт споживає 60% виробленого промисловістю бензину і 35% дизельного палива.

Для вантажних автомобілів з бензиновими двигунами збільшення потужності на 1% призводить до збільшення витрат палива на 1,0...1,4%, для дизелів ‑ витрати палива збільшуються на 1,1–1,3%. Це при умові, що швидкість руху їх знаходиться в діапазоні 35...70 км/год.

Для більшості вантажних автомобілів як з бензиновим, так і з дизельними двигунами мінімальна витрата палива на одиницю довжини шляху відповідає швидкості руху автомобіля близько
30 км/год, при зростанні швидкості має місце поступове збільшення втрат палива. Для легкових автомобілів, оптимальною швидкістю, при якій витрачається менше палива, є 80...110 км/год.

Важлива експлуатаційна властивість бензину ‑ його детонаційна стійкість, тобто здатність нормально згоряти за різних умов, хоча при цьому в двигунах утворюється відкладання та спостерігається корозія металу.

Детонаційна стійкість характеризується октановим числом. Воно закодовано у марках бензину: А–76, А–92, А–95, А–98. Порівняно з бензином дизельне паливо витрачається більш економніше, але містить значно більше (до 0,5 % від маси палива) сполук сірки. За багатьма показниками кращим за бензин є газ. Він краще змішується з повітрям і тому, повніше згорає в двигуні. Октанове число у газу від 105 до 110 од., в той час як у найбільш високосортного бензину воно становить тільки 98 од. Крім того, газове паливо подовжує життя автомобільного двигуна майже в 1,5 рази. Неважко зрозуміти, що бензин змиває змазку зі стінок циліндрів, розріджує її і псує, а газ не порушує плівку між деталями, які труться, і вони менше зношуються.

Як показав вітчизняний і закордонний досвід, використання природного газу у вигляді пального для автомобільних двигунів досить економічне. Кожен кубометр його зберігає як мінімум 1 л