Техноекологія
45

В двохступеневій схемі біоочищення застосовують два різних типи аеротенка: на першому етапі встановлюють аеротенки-змішувачі з регенерацією активного мулу, на другому – аеротенки-витискувачі без регенерації мулу. Така схема дозволяє виділяти важкоокислені вуглеводні, які практично не утилізуються мікроорганізмами, якщо процес відбувається в одну стадію.

Додатковими елементами цієї схеми очищення стічних вод НПЗ є нафтовловлювачі і флотатори, в також буферні ставки. Перші встановлюють до споруд біоочищення. Вони забезпечують видалення нафтопродуктів з стічних вод до 20 мг/л, а при застосуванні коагулянтів і флокулянтів – до 10 мг/л. В буферному ставку здійснюється доочищення стічних вод до таких значень (мг/л): кількість завислих речовин – 3; БПКповн – 2…3; кисень – 6; вуглеводнів нафти – 1; фенолів – 0,03…0,04.

Нафтопереробні заводи є джерелом забруднення ґрунтів нафтопродуктами. Крім того, необхідно утілізовувати такі відходи нафтопереробки, як нафтові шлаки, кислі гудрони, відпрацьовані відбілюючі глини, надлишковий активний мул, попіл.

Контрольні запитання

1.  Що являють собою нафта і газ як джерела енергії?

2.  Географія розташування галузі.

3.  Які існують методи видобування і первинної обробки нафти?

4.  Особливості видобування нафти з морських родовищ.

5.  Розкрийте сутність основних прийомів переробки нафти.

6.  Які негативні фактори обумовлюють забруднення навколишнього середовища нафтопродуктами?

7.  Заходи по зменшенню негативного впливу на довкілля нафтогазодобувної і переробної промисловості.

8.  В чому сутність схем очищення промислових стоків нафтопереробних заводів?