Техноекологія
46

3. Вугільна промисловість

Вугільна промисловість – підприємства, які здійснюють видобування, збагачення і брикетування кам’яного та бурого вугілля. З розвитком вугільної промисловості пов’язана чорна металургія, електроенергетика, коксохімія, комунальне та інші галузі народного господарства.

3.1. історична довідка

Вугілля є одним з найбільш давніх і найбільш сталих джерел енергії. В даний час доля вугілля як одного з первинних енергоносіїв в світовому використанні становить 25 %. На вугілля припадає біля 66 % всіх розвіданих копалин енергоносіїв. Розвідані запаси вугілля, на відміну від родовищ нафти і газу, зосереджені, головним чином, на території розвинених держав: США (25,1% від світових запасів),
Росія (15,9 %), Китай (11,6 %), Австралія (9,2%), Індія (7,6%), Німеччина (6,8%), ЮАР (5,6 ), Україна (3,5%), Польща (1,4%).

Видобування вугілля на території України почалось ще в
XVIII столітті. Тоді було відкрито Донецький вугільний басейн
(1722 р.) першу вугільну шахту було споруджено в Лисичанську в 1795 році. До революції (1913 р.) на Донбас припадало 27% вугледобутку Росії. В даний час вугледобування в Україні зосереджено в трьох басейнах: Донецькому та Львівсько-Волинському кам’яновугільних і дніпровському – буровугільному.

Загальні запаси вугілля на Україні становлять 120 млрд. т. Вугільні родовища України характеризуються складними гірничо-геологічними умовами: значною глибиною розробки, малою потужністю пластів, слабкими водовмісними породами, високою газообільністю.
В 2002 році глибина шахт Донбасу наблизилась до 800 м, а на окремих шахтах – сягає 1600 м.

За останні 10 років стан вугільної промисловості в значній мері погіршився в зв’язку з кризовим станом економіки в державі. Видобуток вугілля за ці роки скоротилась із 135 млн. т до
80…83 млн. т.