Букинське родовище габро і лабрадориту
19

Для більшості речовин у повітрі встановлені гранично припустимі концентрації, приклад яких приведений у табл. 2.4. Отже, ГДК в  атмосферному повітрі  населених місць може бути максимально разовими чи середньодобовими. У першому випадку період осереднення величини  концентрації по вимірі приймається рівним 20 хв. Цю концентрацію приймають при визначенні небезпеки забруднення атмосфери.

Для більшості речовин в повітрі встановлені  гранично допустимі концентрації, приклад яких наведений в табл.2.3.

Таблиця 2.4.

Речовина

ГДК, мг/м3

Речовина

ГДК, мг/м3

Максимально разов.

Середньо-добова

Максимально разов.

Середньо-добова

Двоокис азоту

0,085

0,085

Сірко-вуглеводень

0,030

0,005

Аміак

0,200

0,200

Окис вуглецю

3,000

1,000

Ацетон

0,350

0,350

Вуглець 4-хлорний

4,000

2,000

Сажа (кіпоть)

0,150

0,050

Хлор

0,100

0,030

Сірчистий ангідрид

0,500

0,050

Сполуки фтору

0,020

0,005

Сірководень

0,008

0,008

Етилен

3,000

3,000


2.2.2. Існуюча на сьогодні правова основа екологічного підприємництва в Україні закладена в законах «Про підприємство і підприємницьку діяльність», «Про охорону навколишнього природного середовища» і «Про відходи». Саме в цих законах визначені відповідальність і необхідність компенсації збитків від забруднення навколишнього середовища, а також представлені принципи захисту від екологічних ризиків. Найближчим часом постійно потрібно доповнити природоохоронне законодавство пакетом документів про  екологічне підприємництво, у тому числі законом «Про екологічне страхування», «Про фінансові механізми для реалізації програми «Про охорону навколишнього середовища», «Про підтримку технологій і досліджень для збереження навколишнього середовища», «Про спеціальні екологічні фонди на підприємствах».

Розрахунково економічні ефекти природоохоронних засобів

Він розрахований і обґрунтовується на співставленні витрат на їх здійснення з економічним результатом, досягнутим  цим заходом. Цей результат виражений величиною ліквідованою або відверненого економічного збитку від порушення  або втрати певного ресурсу. Різниця між результатом і затратами характеризує економічний ефект.

Розрізняють загальну (абсолютну) і порівняльну економічну ефективність природоохоронних витрат:

а) Загальна (абсолютну) економічну ефективність ( Ез ) визначається як відношення річного повного економічного ефекту, до приведених витрат на здійснення заходів за наступною формулою:

                                               Ез=Е / С+Ен * К        

         де:

Е-ефект, до приведених витрат на протязі року,

С-поточні витрати ( собі вартість на  протязі року )

К- капітальні вкладення, що визначили даний ефект,

Ен- норматив ефективності для приведення капітальних вкладень до річної розмірності,

Отже термін складає 6 років.

Норматив ефективний для різних галузей народного господарства прийнятий з градацією від 0,02-лісове господарство, до 0,25.Якщо ефект є результатом проведення довготривалого заходу, що становить декілька років, то розраховують сумарний ефект, тобто інтегральний   за період що перевищує строк окупності,

t = 1 / Ен