Аналіз розподілу та використання прибутку підприємства на прикладі ВАТ «Гранд Маркет»
10

Прибуток від реалізації продукції утворюється у процесі розподілу виручки підприємства і може бути розрахований шляхом віднімання від виручки сум непрямих податків та собівартості продукції. Це головна ціль основної  діяльності (операцій з виробництва та реалізації продукції, послуг чи робіт, що є основною метою створення підприємства і забезпечують основну частку його доходу) майже будь-якого підприємства. Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, послуг) визнається в разі виконання таких умов:

-         покупцеві передані вигоди і ризики, пов’язані  з правом власності на продукцію (товар, послугу);

-         підприємство в подальшому не управляє і не контролює реалізовану продукцію товари, послуги);

-         сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;

-         існує впевненість у тому, що внаслідок операції економічні вигоди підприємства збільшаться, а пов’язані з цим витрати можуть бути достовірно визначені.

Але підприємство, як і будь-який інший господарюючий суб’єкт, володіє свободою вибору джерела прибутку і може отримувати його і з інших джерел і видів діяльності.

Зупинимось детальніше на такій важливій категорії як собівартість, яка безпосередньо впливає на величину прибутку. Собівартість – це затрати підприємства на виробництво та реалізацію продукції (робіт, послуг), виражені в грошовій формі.

Перелік витрат, які можна відносити на собівартість продукції та послуг, регламентується державою через затверджені типові положення з питань планування, обліку і калькулювання собівартості продукції та послуг для різних галузей виробництва та видів підприємницької діяльності. Витрати сфер виробництва та обігу, що включаються в собівартість, групуються за такими елементами:

-         сировинно-матеріальні (прямі) витрати;