Аудит витрат виробництва на прикладі ВАТ «Овруцький молочноконсервний комбінат»
3

 

Вступ

  Будь-яке підприємство незалежно від форми власності, характеру фінансування внаслідок своєї діяльності несе витрати. Витрати є однією із головних категорій визначення ефективності діяльності підприємства, оскільки саме вони впливають на кінцевий результат діяльності підприємства, що є ціллю його створення, діяльності й існування, це прибуток. Отже чим менші (раціональніші) витрати, тим кращий рівень «життя» усіх суб’єктів економіки.

Не існує чіткого розмежування витрат на підприємствах: хоча загалом їх суть подібна однак вони відрізняються у класифікації, методах обрахунку, порядків нарахування залежно від стандартів і норм, як бухгалтерського обліку, так і по підприємствах різних галузей, навіть у підприємствах однієї галузі, але певної спеціалізації вищезгадані калькуляційні категорії можуть відрізнятись. В Україні існують методи класифікації витрат, що в основному з’явилися внаслідок діяльності Державної податкової адміністрації, що внесла суттєві корективи до методів і положень нарахування витрат. Так з’явилися такі терміни як валові витрати, що є дещо ширшими ніж операційні, хоча і операційні витрати, як категорія калькуляції витрат не є уже такою давньою.

Одним із основних видів витрат є собівартість – тобто грошовий вираз затрат підприємства на виробництво і реалізацію продукції. На підприємствах певного галузевого спрямування собівартістю називають зокрема поточні затрати підприємства. Загалом у виробництві собівартість є основною затратною категорією і при невеликих масштабах виробництва може номінально дорівнювати таким категоріям як операційні і поточні витрати.

В Україні аудит – новий напрям контролю за господарською діяльністю. З розвитком ринкових стосунків на бухгалтерів «хлинув» потік нормативних документів, що регламентують правові питання діяльності підприємств, організацій і постановки бухгалтерського обліку і звітності, оподаткування, порядку формування собівартості продукції. До нормативних документів, що діють, часто вносяться зміни і доповнення, які через різні обставини не завжди доводяться до платників податків. Тому з'явилися і порушення (деколи ненавмисні) в дотриманні вимог нормативних документів, що відносяться до господарської діяльності підприємств.