Аудит нематеріальних активів на ВАТ «Житомирсортнасiннєовоч»
10

Розкриття інформації про нематеріальні активи визначені ПБО - (Положення (стандарт) бухгалтерського обліку) 8 «Нематеріальні активи». Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться стосовно кожного об'єкта за групами, тобто за сукупністю однотипних за призначенням і умовами використання. У плані рахунків передбачений синтетичний рахунок 12 «Нематеріальні активи», який має відповідні субрахунки: «Права користування природними ресурсами»; «Права користування майном»; «Права на знаки для товарів і послуг»; «Права на об'єкти промислової власності»; «Авторські суміжні з ними права»; «Гудвіл» та «Інші нематеріальні активи». Важливо підкреслити, що ПБО 8 не поширюються на гудвіл, який виникає внаслідок об'єднання підприємств, і на операції з нематеріальними активами, особливості обліку яких визначаються іншими ПБО.

Також необхідно встановити: чи правильно отриманий або придбаний нематеріальний актив відображається в балансі, чи відповідає встановленим критеріям спосіб зарахування нематеріальних активів на баланс (активи повинні зараховуватися за первісною вартістю), чи збільшувалась на підприємстві первісна вартість, які витрати на придбання (створення) мало підприємство, на якому рахунку ці витрати нагромаджуються у разі придбання нематеріальних активів в обмін на корпоративні права, у який спосіб визначається залишкова справедлива вартість.

 

1.2. Нормативно-правове регулювання обліку нематеріальних активів

 

Організаційно-правовою основою обліку нематеріальних активів є нормативні документи законодавчої та виконавчої влади держави, а саме такі як: Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Закон України «Про податок на додану вартість», Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»; Положення бухгалтерського обліку; методичні рекомендації. Розглянемо більш детально перераховані нормативно-правові документи (таблиця 1.2.1).