Урожайність зернових культур
7

w - вихід продукції з 1 га посіву окре­мих культур або їх груп у грошовому виразі  (w=y·p, де у – урожайність, р – ціна одиниці продукції).

Способи визначення врожаю та врожайності. Розрізняють кілька способів визначення урожаю та урожайності: комірний, експертний (суб'єктивний); інструментальний (об'єктивний) і балансовий (на підставі спе­ціальних розрахунків щодо суцільних даних про фактичний збір і вибіркових даних про втрати врожаю). Застосування того або іншого способу визначення врожаю та врожайності залежить від мети і завдань дослідження, фаз розвитку рослин і самих показ­ників врожаю та врожайності.

 

1.2. Джерела даних по урожаю і урожайності

 

Статистичні дані щодо урожаю (валового збору) і урожайності конкретних сільськогосподарських культур та їх групи і факторів урожайності можуть бути одержані з різних джерел.

Основними джерелами статистичних даних про урожай і урожайність сільськогосподарських культур є:

1)    спеціальна статистична звітність і річні звіти сільськогосподарських підприємств;

2)    матеріали бюджетних обстежень сімей сільського населення;

3)    дані обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості та ін.

У період збиральних робіт відомості про хід збирання урожаю всі сільськогосподарські підприємства щомісячно у порядку оперативної статистичної звітності подають у статистичні органи звіт за формою № 7-сг «Звіт про хід збирання врожаю, наявність насіння озимих культур та проведення інших польових робіт». У цьому звіті у розділі «Хід збирання урожаю сільськогосподарських культур» наростаючим підсумком з початку робіт наводяться дані про зібрану, обмолочену площу та кількість зібраної продукції (валовий збір) всіх озимих і ярових зернових і зернобобових культур (за видами), кукурудзи повної стиглості, соняшника, цукрових буряків, картоплі, овочів (у тому числі із закритого ґрунту), кормових і плодово-ягідних культур, винограду та ін.