Методи управління персоналом (на прикладі ТОВ «Глобинський м’ясокомбінат»)
23

забезпечують випуск продукції, в яких приймають участь менеджери всіх рівнів, категорій і професійної спеціалізації, та робітники.

Організаційну структуру підприємства наведено в ДОДАТКУ А.

 

2.3 Аналіз ефективності використання адміністративно-управлінського персоналу

 

Потреба в необхідній чисельності кадрів – це коефіцієнт, який дає змогу визначити чи достатньою кількістю персоналу володіє організація, чи потребує додаткових кадрів для виконання всього передбаченого обсягу робіт, чи має вакантні посади та місця і для яких категорій робітників [5].

Потребу у кадрах розрахуємо за допомогою співвідношення загальної потреби у кадрах до загальної чисельності персоналу організації. Використаємо таку формулу:

Пн.ч.к. = (Пзаг. у кадр./ Чперс.заг.),

де: Пн.ч.к. – коефіцієнт потреби в необхідній чисельності кадрів;

Пзаг. у кадр. – загальна потреба у кадрах, осіб;

Чперс.заг. – загальна чисельність персоналу організації, осіб.

Загальна потреба у фахівцях – це вся чисельність фахівців організації, яка необхідна для виконання передбаченого обсягу робіт.

Додаткова потреба у фахівцях на приріст чисельності являє собою різницю між загальною потребою у фахівцях на кінець планового періоду і наявною чисельністю фахівців на початок планового періоду.

У 2010 році наявна кількість фахівців складала 8 чоловік, загальна потреба – 10 чоловік. Додаткова потреба у фахівцях – 2 особи.

Наявна чисельність фахівців на початок 2011 року складала: 9 чоловік, загальна потреба у фахівцях на кінець 2011 року складає: 10 чоловік.

Тобто додаткова потреба у фахівцях – 1 особа.

Оцінку кількості спеціалістів на підприємстві зробимо за допомогою коефіцієнта насиченості організації фахівцями, який розраховується за такою формулою: