Організація та управління лізинговими операціями у зовнішньоекономічній діяльності на ПАТ «Райффайзен Лізинг Аваль»
44

Лізинг дозволяє не залучати позичковий капітал і не «заморожувати» власний, заощаджувати на витратах, пов'язаних з володінням майном, установлювати за узгодженням з лізингодавцем гнучкий порядок здійснення лізингових платежів. От чому останнім часом багато фахівців органів державного керування, господарські керівники, підприємці й менеджери, науковці виявляють цікавість до питань розвитку в Україні лізингу майна.

Лізинг є складним і багатогранним економічним явищем. У ньому сполучаються операції покупки-продажу й оренди, кредиту й інвестування. Орендодавець здає в оренду своє майно, а лізингодавець в основному перед передачею майна в лізинг спеціально придбає його у виробника або іншого власника, при цьому часто по прямій вказівці й вибору майбутнього лізингоодержувача.

Із цього приводу цікавим є міжнародний досвід проведення операцій фінансової оренди. У світовій практиці під фінансовою орендою розуміють оренду, що діє протягом усього або майже всього строку використання коштів. Такий вид оренди, як правило, передбачається як механізм, за допомогою якого орендодавець фінансує фактичне придбання цього активу орендарем.

Сьогодні лізинг здійснюється за договором, що регулює правовідносини між суб'єктами лізингу. На інших підставах, чим орендою, визначаються лізингові платежі, тобто з урахуванням норм амортизації. У той же час умови їхньої сплати є гнучкіше, ніж при оренді майна. При фінансовому лізингу строк договору наближається на термін повної амортизації майна. По закінченні договору майно передається лізингоодержувачу або викуповується їм по залишковій вартості; у такий спосіб лізингодавець «кредитує» лізингоодержувача в своєрідній формі.

Підтримка лізингових відносин на державному рівні неминуча. Виробничим підприємствам лізинг допомагає реалізувати свою продукцію й вижити в умовах кризи. Зважаючи на те, що кожний учасник лізингової угоди фіксує свої податкові зобов'язання перед державним і місцевим бюджетами й сприяє їхньому поповненню, варто вважати за доцільне вкладення якоїсь частини коштів у підтримку українського підприємництва в створення фірм л