Аналіз та планування поточних витрат підприємства
35

РОЗДІЛ 3. ПЛАНУВАННЯ ПОТОЧНИХ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА

 

Чисельна більшість вітчизняних структур характеризуються недостатнім рівнем ефективності їх діяльності,  низькою конкурентоспроможністю продукції,  неплатоспроможністю тощо.  Ці проблеми тісно пов'язані з обсягами та структурою витрат товариств. Варто зауважити, що у промисловості України приблизно дві третини собівартості продукції становлять матеріальні витрати і одну третину –  нематеріальні,  що зумовлюється матеріаломісткими типами виробництва, нестачею ресурсоекономних технологій, відсутністю сучасної техніки, обладнання тощо. Але в окремих галузях промисловості структура собівартості продукції істотно інша.

Усе це вимагає від керівників підприємств впровадження та застосування сучасних технологій управління витратами, їх економії та запобігання втрат. Потужна методологічна та методична база стосовно планування, прогнозування, обліку, аналізу, регулювання витрат, яка функціонувала за часів командно-адміністративної економіки у сучасних умовах є малопридатною. Іноземний досвід у цій сфері не завжди є адекватним українським реаліям, що зумовлює неприпустимість його «сліпого копіювання». Вітчизняні розробки у сфері управління витратами, зазвичай, дублюють радянські та іноземні з певною їх комбінацією, що не завжди приводить до бажаних наслідків.

З огляду на це виникає необхідність в удосконаленні положень, насамперед, щодо обґрунтованого планування поточних витрат підприємств, оскільки результати даного процесу впливають надалі на ціноутворення, визначення результативності, планування грошових потоків та платоспроможності тощо.

За радянських часів на підприємствах формувались п'ятирічні плани їх діяльності з подальшою деталізацією.  Базовим річним планом був техпромфінплан, який складався з таких розділів: виробництво і реалізація продукції; технічний розвиток і організація виробництва; показники підвищення економічної ефективності виробництва; норми і нормативи; капітальні вкладення і капітальне будівництво; матеріально-технічне забезпечення; праця і кадри; собівартість, прибуток і рентабельність виробництва; фонди економічного стимулювання; фінансовий план; соціальний ро