Урожайність зернових культур
31

 

Аналізуючи дані групової таблиці, видно, що між урожайністю та визначеними показниками економічної ефективності існує обернена залежність: чим вищою є урожайність, тим нижчі собівартість та трудомісткість (затрати праці на 1ц, люд.-год.) виробництва 1 ц зерна. Так, якщо в І групі господарств з середньою урожайністю 6,9ц/га собівартість 1 ц зерна становила 62,85 грн., то в ІІІ групі господарств з середньою урожайністю 13,6 ц/га собівартість 1 ц дорівнювала 34,58 грн., тобто була нижчою на 28,27 грн. така сама картина спостерігається і при аналізі трудомісткості: затрати праці на 1ц зерна в господарствах ІІІ групи, порівняно з господарствами І групи, нижчі на 18,89 людино-годин.

Аналогічна закономірність спостерігається і при порівнянні інших груп: вища урожайність зумовлює зниження собівартості і трудомісткості виробництва 1 ц зерна.

За даними таблиці можна визначити ефект від підвищення урожайності. Так, підвищення урожайності зернових на 1ц/га (при порівнянні крайніх груп) зумовлює зниження собівартості 1ц на 4,22 грн., грн. а затрати праці на 1 ц – відповідно на 2,82 люд-год. = людино – годин.